Sympozjum o problemach współczesności w świetle sakramentu pokuty
24 listopada 2011 | 17:43 | łw Ⓒ Ⓟ
„Spowiednik wobec problemów współczesności” – to temat sympozjum, które odbyło się w środę 23 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Duchowni oraz świeccy specjaliści z dziedziny teologii, moralistyki, bioetyki, a także medycyny, rozmawiali o problemach i wyzwaniach, przed którymi stoją w dzisiejszym świecie penitenci oraz szafarze sakramentu pojednania.
Jak podkreśla ks. dr hab. Konrad Glombik, kierownik Katedry Teologii Moralnej i Duchowości WT UO, spowiednicy spotykają się dzisiaj ze skomplikowanymi problemami życia dotyczącymi zwłaszcza poranionych relacji rodzinnych. Chodzi tu m.in. o płaszczyznę małżeńską, uczuciową, psychiczną, seksualną czy też płaszczyznę pracy zawodowej tych relacji.
"Spowiednicy ciągle na nowo powinni podejmować refleksję dotyczącą tych zagadnień i poszukiwać odpowiedzi na pytanie, jak tym ludziom pomóc. Nie jest to wcale łatwe, bo często ludzie oprócz rozgrzeszenia poszukują także rady i wskazówki" – zauważył ks. Glombik.
Prof. Anna Zellma z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie omówiła wyniki badań dotyczących obrazu osoby spowiednika w opinii katechizowanej młodzieży. Uczniowie poznańskich, lubelskich i olsztyńskich szkół, na przełomie marca i kwietnia br., odpowiedzieli na pytania dotyczące skojarzeń, roli w rozwoju religijnym młodego człowieka, zadań i oczekiwań wobec osoby spowiednika. Jak zauważa prof. Zellma, najczęściej słowo „spowiednik” jest negatywnie odbierane przez młodzież, choć w przeprowadzonych badaniach pojawiały się także pozytywne odpowiedzi.
Badana młodzież zgodnie stwierdziła, że spowiednik powinien być cierpliwy, zdolny do dialogu z młodzieżą w trakcie sakramentu pokuty i pojednania, przekonujący w tym co mówi, a także mądry. "Nie chodzi tu o inteligencję, ale o taka mądrość życiową, o znajomość problemów młodzieży i o umiejętność przedstawiania i uargumentowania stanowiska Kościoła" – zaznaczyła prof. Zellma.
Temat „Spowiedź sakramentalna jako obrona i promocja sumienia” podjął w swoim wystąpieniu ks. prof. Ireneusz Mroczkowski z UKSW. Zdaniem prelegenta zagubiliśmy klasyczne rozumienie sumienia. "A jest ono stróżem naszego codziennego postępowania i chodzi tu o jego ocenę moralną. Sumienie jest od tego żebym wiedział, czy moje życie jest zgodne z wartościami, które wyznaję" – zaznaczył ks. Mroczkowski i zauważył, że sumienie to coś więcej niż wrażliwość.
Duchowny zaznaczył, że rola sakramentu pokuty w procesie formacji sumienia jest bardzo istotna, a Kościół, jest jedną z nielicznych instytucji w Europie, która przypomina dziś, co to jest rachunek sumienia czy żal za grzechy.
Ks. prof. Piotr Morciniec z Wydziału Teologicznego UO przyjrzał się zagadnieniu „Spowiednik wobec problemów bioetycznych”. Jako „gazetowo-medialny” określił prelegent stan świadomości społecznej dotyczącej moralności bioetycznej. "Zdaję sobie sprawę, że media nie są w stanie zrobić rzetelnego wykładu, ale myślę, że problem polega na stopniu uproszczenia, a czasem wręcz na przekłamaniach, albo na kłamstwie, które zagnieżdża się w umysłach" – powiedział ks. Morciniec.
Podkreślał też, że konieczna jest formacja intelektualna spowiedników. "O ile penitent z różnych względów może być niedoinformowany, to spowiednik musi posiadać precyzyjną wiedzę" – zaznaczył duchowny.
Organizatorem sympozjum była Katedra Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.