Zawichost: rozpoczęto obchody Roku Błogosławionej Salomei w diecezji sandomierskiej
20 listopada 2011 | 16:30 | apis Ⓒ Ⓟ
Diecezjalne obchody Roku Błogosławionej Salomei zainaugurowane zostały 19 listopada w Zawichoście podczas Eucharystii w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny koncelebrowanej przez biskupów sandomierskich. – Rozpoczynając dzisiaj diecezjalny rok naszej błogosławionej klaryski pragniemy pójść jej śladami – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Okazją do szczególnego upamiętnienia i zwrócenia uwagi na osobę i duchowość polskiej księżnej i pierwszej klaryski w Polsce jest 800-lecie jej urodzin oraz 30. rocznica sprowadzenia relikwii błogosławionej do zawichojskiej parafii.
W uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego uczestniczyły władze miasta i gminy, które za zgodą i z poparciem ordynariusza sandomierskiego wystosowały prośbę do Stolicy Apostolskiej, aby patronką miasta została bł. Salomea.
Obecny na uroczystości bp Krzysztof Nitkiewicz wskazał na bł. Salomeę, jako tę, która w trudnych czasach poprzez swoje życie i działalność rozpoczęła propagowanie „cywilizacji miłości”.
– Błogosławiona Salomea stworzyła w Zawichoście, coś, co możemy określić „cywilizacją miłości”, nawiązując do określenia drogiego obecnemu Ojcu św. i jego poprzednikom. W ufundowanym przez nią klasztorze mniszki wznosiły się na wyżyny ducha, pamiętając w modlitwie o potrzebach ludzi żyjących w świecie. Franciszkanie sprowadzeni również przez Salomeę pełnili dzieło uświęcania i nauczania, a w szpitalu sąsiadującym z dwoma klasztorami ubodzy znajdowali pomoc medyczną, schronienie i zaspokajali głód – mówił bp Nitkiewicz.
– Ta „cywilizacja miłości” zbudowana na Ewangelii, leczyła rany wywołane wojnami i najazdami Tatarów, łagodziła obyczaje i zbliżała ludzi do siebie. Rozpoczynając dzisiaj w Zawichoście diecezjalny Rok Błogosławionej Salomei pragniemy także kontynuować wielkie dzieło Kościoła, który jest domem dla każdego człowieka, który nikogo nie odrzuca i jak matka troszczy się o potrzeby wszystkich – podkreślił biskup.
Rozpoczęcie obchodów Roku Błogosławionej Salomei poprzedziła nowenna, która przygotowała mieszkańców do uroczystości. Modlitwom przewodzili kapłani związani z Zawichostem i parafią, przybliżając postać bł. Salomei.
– Tym wydarzeniem żyje całe środowisko zawichojskie, które już od 30 lat cieszy się z posiadania relikwii błogosławionej. Podczas tego roku będziemy bardziej poznawali postać błogosławionej, etapy jej życia i cechy duchowości – mówił ks. Marek Rusak, proboszcz parafii. – Warto dodać, że właśnie podczas jej pobytu w Zawichoście ta miejscowość otrzymała prawa miejskie. Spłacając dług wdzięczności, powinniśmy nie tylko przechowywać pomięć historycznym jej pobycie, ale także o jej duchowym przesłaniu – podkreślił ks. Rusak.
Salomea była córką księcia małopolskiego Leszka Białego i księżniczki ruskiej Grzymisławy. Urodziła się na przełomie 1211/1212 r. We wczesnej młodości poślubiła księcia węgierskiego Kolomana, dla umocnienia pokoju między dwoma narodami. Wraz z mężem podjęli zobowiązanie o zachowaniu dziewictwa w życiu małżeńskim. Po śmierci męża wstąpiła do ufundowanego w 1245 r. przez brata Bolesława Wstydliwego klasztoru klarysek w Zawichoście. Bł. Salomea łączyła modlitwę, pokutę i charytatywną posługę wobec potrzebujących. Zmarła w opinii świętości w klasztorze pod Krakowem. Rozwijający się po jej śmierci kult Stolica Apostolska zatwierdziła w 1672 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.