Niesienie pokoju waszym powołaniem
19 listopada 2011 | 12:27 | tom, st, kg (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Odpowiedzialność za wspieranie pokoju, sprawiedliwości i pojednania ciąży na was w sposób bardzo szczególny – podkreślił Benedykt XVI na dziedzińcu wyższego seminarium duchownego w Ouidah w przemówieniu do księży, zakonników, zakonnic, seminarzystów i świeckich Beninu.
Benedykt XVI po przybyciu do seminarium w Ouidah, którego patronami są św. Joanna d’Arc i św. Gaweł modlił się w kaplicy przy grobie kard. Bernardina Gantina, z którym łączyła go „piękna i mocna” przyjaźń oraz abp. Louisa Parisota, pierwszego arcybiskupa Kotonu. Następnie przeszedł na dziedziniec seminarium gorąco witany przy dźwiękach afrykańskich pieśni i muzyki przez kilkuset zgromadzonych tam duchownych i świeckich.
Przeczytaj pełny tekst przemówienia papieskiego do duchowieństwa »
Witając papieża odpowiedzialny w episkopacie Beninu za formację kapłańską abp Pascal N’Koué zaznaczył, że seminarium św. Gawła istnieje od 97 lat, a w gronie jego absolwentów było wielu gorliwych kapłanów i wybitnych pasterzy, w tym kard. Bernardin Gantin. „W Twojej obecności Ojcze Święty wszyscy wierni łączą się z biskupami, wołając – niebawem święty” – powiedział hierarcha. Jednocześnie przypomniał, że od ponad trzydziestu lat w Beninie w imponujący sposób wzrosła liczba święceń kapłańskich, za co należy dziękować Duchowi Świętemu.
Hierarcha zaznaczył, że wbrew powierzchownym opiniom nie wynika to z braku szans życiowych, tym bardziej, że powołanie kapłańskie często odkrywają również ludzie wykształceni – lekarze, inżynierowie, czy absolwenci studiów filozoficznych. Jednocześnie duchowni nie żyją w próżni i także ich dotyka kryzys moralny i duchowy jaki przeżywa współczesny świat. Powoduje on wiele zamieszania, choć zdaniem hierarchy może się on także przyczynić do odnowy życia kapłańskiego i nowej ewangelizacji.
Abp N’Koué podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie Roku Kapłańskiego, który wyjednał tamtejszym duchownym wielu łask a także a list do seminarzystów, który przyniósł wiele dobra w życiu osób przygotowujących się do kapłaństwa.
W przemówieniu papież nawiązał do posynodalnej adhortacji apostolskiej „Africae munus” i jej głównych tematów: pokoju, sprawiedliwości i pojednaniu. „Odpowiedzialność za wspieranie pokoju, sprawiedliwości i pojednania ciąży na was w sposób bardzo szczególny” – zaznaczył papież mi zachęcił zebranych, aby „dali kształtować się Chrystusowi”. „Nigdy nie zastąpicie piękna waszego kapłaństwa nietrwałymi wartościami, niekiedy szkodliwymi, jakie współczesny sposób myślenia usiłuje narzucić wszystkim kulturom” – podkreślił
Benedykt XVI przypomniał, że „życie konsekrowane jest radykalnym naśladowaniem Jezusa”. „Niech wasz bezwarunkowy wybór Chrystusa prowadzi was do bezgranicznego umiłowania bliźniego!” – zaapelował papież i podkreślił: „Ubóstwo, posłuszeństwo i czystość drążą w was pragnienie Boga i głód Jego Słowa, które – wzrastając – stają się głodem i pragnieniem służenia bliźniemu, odczuwającemu brak sprawiedliwości, pokoju i pojednania. Dzięki właściwym wam charyzmatom, przeżywanym w duchu otwarcia na powszechność Kościoła, będziecie mogli przyczyniać się do zgodnego wyrażania bezmiaru darów Bożych w służbie całej ludzkości!”
Zwracając się do seminarzystów zachęcił ich „do nauki w szkole Chrystusa”, aby zdobywali cnoty, które pomogą im „przeżywać kapłaństwo służebne jako miejsce waszego uświęcenia.” „Bez logiki świętości posługa jest jedynie zwykłą funkcją społeczną” – zaznaczył.
„W obliczu wyzwań ludzkiego życia dzisiejszy kapłan – podobnie zresztą jak kapłan jutra – jeśli chce być wiarygodnym świadkiem w służbie pokoju, sprawiedliwości i pojednania, musi być człowiekiem pokornym i zrównoważonym, mądrym i wielkodusznym” – mówił papież.
Zwracając się do świeckich Benedykta XVI przypomniał, że są oni pośród codziennych realiów życia, wezwani do „bycia solą dla ziemi i światłem świata”. „Zachęcam was, abyście także odnowili swe zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania” – powiedział i przypomniał o znaczeniu małżeństwa i rodziny, które mają być prawdziwymi „kościołami domowymi”.
Rodziców zachęcał do „głębokiego szacunku dla życia i do świadczenia przed swymi dziećmi o wartościach ludzkich i duchowych”. Wskazał na znaczenie założonej 10 lat temu sekcji Instytutu im. Jana Pawła II w Kotonu dla francuskojęzycznej Afryki zajmującego się małżeństwem i rodziną.
Na zakończenie papież podkreślił, że „miłość do Boga objawionego i do Jego Słowa, miłość do sakramentów i do Kościoła są skutecznym środkiem przeciw synkretyzmom, które sprowadzają z właściwej drogi”. „Miłość ta sprzyja słusznej integracji prawdziwych wartości kultur w wierze chrześcijańskiej. Wyzwala od okultyzmu i zwycięża złe duchy, pobudza ją bowiem moc Trójcy Świętej” – przekonywał Ojciec Święty.
Ouidah był w drugiej połowie XVII w. ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami, co upamiętnia pomnik „Brama bez Powrotu”. Miasto jest także centrum kultu religii voodoo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.