Kard. Dziwisz: niszczenie duszy narodu jest zagrożeniem dla jego wolności
11 listopada 2011 | 18:59 | led Ⓒ Ⓟ
„Z tego sanktuarium narodowego, jakim jest Wawel, gdzie spoczywają ziemskie szczątki tych, którym leżało na sercu dobro narodu, wznosi się głos wezwania, abyśmy nie niszczyli duszy narodu i jego tradycji. Niszczenie bowiem duszy narodu jest zagrożeniem dla jego wolności” – mówił dziś kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu podczas mszy św. za Ojczyznę.
Przed mszą św. przedstawiciele władz miasta i województwa złożyli kwiaty na sarkofagu Józefa Piłsudskiego, Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w krypcie Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
Rozpoczynając nabożeństwo na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że dzisiejszy dzień jest nie tylko wspominaniem wielkiego wydarzenia odzyskania niepodległości, ale także szczególną okazją do spojrzenia w przyszłość. „Dzień Święta narodowego uświadamia nam bowiem, że aby przetrwać chwile kryzysu i sporów wewnętrznych, musimy pamiętać o naszej tożsamości i korzeniach narodowych, z których wyrośliśmy” – zaznaczył metropolita krakowski.
„Nasz niepokój budzą dziś tendencje odśrodkowe, które ujawniły się w ostatnim czasie w naszym społeczeństwie, a które nie mają nic wspólnego z duchem i tradycją narodu polskiego” – dodał.
Zdaniem kardynała Święto Niepodległości wzywa nas do czujności, aby nie zaprzepaścić tego daru wolności, jaki otrzymaliśmy przed laty z woli Opatrzności Bożej. „Z tego sanktuarium narodowego, jakim jest Wawel, gdzie spoczywają ziemskie szczątki tych, którym leżało na sercu dobro narodu, wznosi się głos wezwania, abyśmy nie niszczyli duszy narodu i jego tradycji. Niszczenie bowiem duszy narodu jest zagrożeniem dla jego wolności” – apelował hierarcha.
Po mszy pod Wawelem uformował się patriotyczny pochód, który Drogą Królewską przeszedł pod Grób Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. Wieniec od mieszkańców Krakowa i Małopolski złożono pod Krzyżem Katyńskim na pl. o. Adama Studzińskiego.
W pochodzie uczestniczyli przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski, mieszkańcy miasta, a także m.in. formacje kawaleryjskie, orkiestra Garnizonu Kraków,poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i niepodległościowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.