Nie byłoby niepodległej Polski bez Kościoła katolickiego
11 listopada 2011 | 17:29 | mag / pm, ms Ⓒ Ⓟ
Święta narodowe w tym w sposób szczególny rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości jest swego rodzaju rachunkiem sumienia, co my z naszym państwem robimy – podkreślił abp Henryk Hoser w rozmowie z KAI.
Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby Kościół katolicki nie stanowił tak ważnego elementu naszej narodowej tożsamości – podkreślił też biskup warszawsko-praski.
Nawiązując do polskiej historii bp warszawsko-praski powiedział, że odzyskanie niepodległości w 1918 roku było spełnieniem snu kilku pokoleń rodaków, a owocem tego był szacunek dla państwa w II RP. Wyraził przy tym ubolewanie, że dziś ani rządzący ani obywatele nie mają szacunku dla państwa.
W rozmowie z KAI abp Hoser zwrócił także uwagę na znaczenie symboli. Jego zdaniem dla każdej kultury godnej tego miana szacunek dla nich powinien być wyrazem kulturalnej i cywilizacyjnej dojrzałości. Jak podkreślił – symbole państwowe takie jak godło, sztandar, czy ceremoniał niepodległościowy stanowią ważny element uświadamiający obywatelom ich obowiązki wobec kraju.
Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby Kościół katolicki nie stanowił tak ważnego elementu naszej narodowej tożsamości – podkreślił abp Hoser. Przypomniał jednocześnie, że Kościół przez wszystkie lata zaborów był jedyną instytucjonalną formą egzystencji polskiej świadomości narodowej.
Biskup warszawsko-praski zaznaczył jednocześnie, że „Kościół nigdy władzy świeckiej nie chciał i nie zamierza jej obejmować”. – Cała historia pokazuje wręcz walkę jaką prowadził o swoją niezależność od wpływów państwa. Natomiast, jak podkreślił abp Hoser, „Kościół jest sumieniem narodu i społeczeństwa. Dlatego powinien przypominać to co przypominali w Starym Testamencie władcom prorocy, a więc obowiązek przyzwoitości i sprawiedliwości”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.