11 listopada Msze św. w intencji Ojczyzny
09 listopada 2011 | 13:24 | als Ⓒ Ⓟ
Tradycyjnie 11 listopada w trójmiejskich kościołach odbędą się Msze św., podczas których wierni będą się modlić w intencji Ojczyzny, dziękować za wolność oraz prosić o pomyślność dla wszystkich, którzy ją tworzą. W Gdyni uroczysta Msza św. odbędzie się o godz. 10.00, natomiast w Gdańsku w samo południe, tuż po Paradzie Niepodległości.
Msza św. w intencji Ojczyzny w Gdyni rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po niej, w samo południe tradycyjną, od czasów przedwojennych trasą przejdzie Parada Niepodległości. Uczestnicy przejdą od Placu Konstytucji przez ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego.
Podczas Parady nie zabraknie symbolicznych postaci: Marszałka Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stefana Żeromskiego, inż. Tadeusza Wendy czy Antoniego Abrahama. W czasie parady aktorzy przebrani za gazeciarzy będą rozdawać gazetę okolicznościową – przygotowaną w stylu retro. Parada Niepodległości zakończy się na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. Tam też ok. godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej oraz delegacji organizacji społecznych.
W Gdańsku zaś Parada Niepodległości rozpocznie się o godz. 10.30 tradycyjnie na ul. Podwale Staromiejskie, na wysokości Targu Rybnego i przejdzie okrężną drogą na Targ Drzewny. Tam, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego, nastąpią przemówienia najważniejszych uczestników Parady oraz zostaną złożone kwiaty. Przy akompaniamencie chóru uczestnicy odśpiewają Hymn Narodowy oraz pieśni patriotyczne.
– Co roku nasza Parada zawiera nowe elementy, ale to co najważniejsze pozostaje niezmienne. A tą najważniejszą cechą Parady Niepodległości w Gdańsku jest jej otwartość. Fakt, że opiera się w największej części na oddolnej inicjatywie jej uczestników – mówi jej współorganizator Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia Społeczny Urząd Miasta. Podkreśla, że to właśnie dzięki temu "gdańska Parada Niepodległości jest wciąż największą w Polsce i najbardziej radosną manifestacją patriotyzmu".
Od tego roku każda Parada będzie miała swojego patrona. Pierwszym będzie Jan Heweliusz, wielki gdańszczanin, a zarazem wierny poddany króla Jana Kazimierza. – Minęło właśnie 400 lat od urodzin astronoma i piwowara, a przypomnę tylko, że Parada zawsze przechodzi obok jego pomnika na ul. Korzennej – dodaje Hlebowicz.
Po Paradzie w samo południe odbędzie się Msza św. za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej. Przewodniczyć jej będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Od godz. 12 na Targu Węglowym będzie też można oglądać pojazdy biorące udział w Paradzie oraz spotkać rekonstruktorów i jej uczestników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.