Jesienna edycja gdańskiego Areopagu – o roztropności
07 listopada 2011 | 19:37 | als Ⓒ Ⓟ
Od wtorku do niedzieli 8-13 listopada w Gdańsku odbędzie się Gdański Areopag. W jesiennej edycji cyklu debat tematem przewodnim będzie roztropność. Od wtorku do czwartku dyskusje odbywać będą się przy kameralnym gronie w kawiarni, dwie końcowe debaty – sobotnia i niedzielna odbędą się jak zawsze w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W piątek w Teatrze Wybrzeże monodram, a w niedzielę Msza św. w intencji śp. Jana Kułakowskiego.
Tegoroczny Areopag rozpocznie się we wtorek o godz. 20.00 debatą "Jak nie zmarnować mitu Solidarności?", której gospodarzem będzie Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz "Stare i nowe, czyli jak nie zeszpecić miasta" pod kierunkiem historyka sztuki Jacka Friedricha.
W środę 9 listopada pierwszą debatę poprowadzi dziennikarka Barbara Szczepuła na temat "Jaka polityka niszczy dobro wspólne?", kolejną "Czy powinniśmy spłacić długi europejskich bankrutów?" poprowadzi ekonomista Dariusz Filar. Ostatniego dnia debat Kai Bumann, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie gospodarzem spotkania "Ile jest prawdy w mitach narodowych?", natomiast teolog Halina Radacz poprowadzi panel pt. "Czy w XXI wieku panny bywają roztropne?".
W piątek 11 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Wybrzeże obędzie się gdańska premiera "Ojciec Bóg. Monodram". Jak podkreślają organizatorzy, "monodram podnosi rzadko podejmowany przez twórców temat relacji między ojcem a synem. Znajdujemy Ojca Boga w nie najlepszej kondycji. Zmęczony, strapiony, w oparach dymu papierosowego, nie tylko twardą ręką zarządza wielkim koncernem zwanym Ziemia, ale i troszczy się o los synów. Starszy jest zdyscyplinowany i sumienny, radzi sobie zawodowo. Młodszemu nie w smak ojcowskie metody subordynowania kapryśnych pracowników potopem i szarańczą, głosi własną filozofię: "Make love not war". Kto jest fair? Widz musi się opowiedzieć po którejś ze stron, nie podczas spektaklu jednak, ale w domu, i w pracy". Po przedstawieniu rozmowa – "Nie tylko o trudach ojcostwa". Udział w niej wezmą: Katarzyna Wasilewska, felietonistka, doktorantka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej; Jacek Wasilewski, medioznawca oraz ks. Andrzej Luter, teolog i publicysta.
Natomiast w sobotę o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaplanowano debatę "Roztropność i dobro wspólne". Filozof i etyk Jacek Hołówka spróbuje odpowiedzieć na pytanie "czym różni się roztropność od oportunizmu?", a ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych – „gdzie się uczyć roztropności?". Socjolog Piotr Sztompka pochyli się nad tematem "Roztropność w niespokojnych czasach", a minister Barbara Labuda spróbuje odpowiedzieć na pytanie "Czy roztropność ocali jedność Europy?". Moderatorami debaty będą dziennikarz Maciej Wierzyński i językoznawca Jerzy Bralczyk.
W niedzielę również o godz. 18.00 debata "Między lękiem a zuchwałością". Do udziału w niej zaproszono również czterech gości. Eseista Tomasz Łubieński rozpocznie spotkanie tematem "Kiedy Polscy byli najbardziej roztropni?". Po nim historyk Andrzej Friszke opowie "Jak się buntować, żeby zwyciężać?". Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski spróbuje odpowiedzieć na pytanie "Czy polityka historyczna uczy roztropności?", a socjolog Mirosława Marody "czy roztropność jest warunkiem rozwoju społeczeństw?". Moderatorami dyskusji będą: dziennikarz Maciej Wierzyński oraz ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych.
Wcześniej, o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji śp. Jana Kułakowskiego. Eucharystii w kościele Św. Jana przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. Andrzej Luter.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.