Bydgoszcz: mieszkańcy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w Dolinie Śmierci
06 listopada 2011 | 22:00 | jm Ⓒ Ⓟ
Teksty z tomiku wierszy „Bezbronny Ojciec” sercanina ks. Lucjana Szczepaniaka – kapłana pracującego w szpitalu dla nieuleczalnie chorych dzieci w Krakowie – stały się częścią rozważań Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci. W tym roku nabożeństwo poprowadzili młodzi z Duszpasterstwa Akademickiego „FaraDA”.
Tradycyjnie mieszkańcy Bydgoszczy gromadzą się w tym szczególnym miejscu w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych. – Tym razem jest nieco inaczej. Treścią rozważań staje się słowo napisane przez poetę, psychiatrę i kapłana – człowieka, który na co dzień pracuje z nieuleczalnie chorymi dziećmi. Pragniemy, aby uczestnicy przez to przemijanie, przez tę Drogę Krzyżową przeszli z jego słowem, myśleniem o wieczności i wartości życia – powiedział ks. dr Michał Damazyn.
Duszpasterz akademicki zetknął się z publikacją ks. Szczepanika, będąc w Krakowie. Otrzymał tomik jego poezji, potem kupił następne. Odkrył, że są to treści bardzo ważne, zamknięte czasami w kilku słowach. – Nie chcemy rozmawiać o śmierci, cierpieniu, przemijaniu. Dlatego łatwiej dotrzeć czasami językiem wierszowanym. Wyrażając w ten sposób to, co najtrudniejsze. Również dzięki takim spotkaniom coraz więcej mówi się o tym miejscu kaźni. Tu doświadczamy tego, czym jest życie i czym jest śmierć – dodał ks. dr Damazyn.
Droga Krzyżowa jest organizowana w miejscu, w którym podczas II wojny światowej rozstrzelano ponad tysiąc osób. Dolina Śmierci jest także nieodłącznym elementem Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku. – To pewne odosobnienie skłania do refleksji. Kiedy przechodzi się przez te wszystkie stacje, krocząc pod górę, wyczuwamy pewien trud. Utożsamiamy się niejako z ludźmi, którzy w tym miejscu oddali życie, ginąc w czasie wojny. Na pewno każdy mieszkaniec miasta powinien chociaż raz się tu znaleźć – powiedział student Andrzej Pastwa.
Kalwaria została zaprojektowana jako wieloelementowy pomnik, nawiązujący w swej symbolice do cierpienia i męczeństwa ofiar wojny. Dwunastą stację nazwano „Bramą do Nieba”. Pierwsze nabożeństwo w Dolinie Śmierci miało miejsce w 1947 r. Dzisiejsze spotkanie zakończyło się Mszą św. w Sanktuarium Królowej Męczenników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.