X Poznańskie Zaduszki Jazzowe
04 listopada 2011 | 13:29 | bt Ⓒ Ⓟ
Hanna Banaszak i Natalia Niemen wzięły udział w koncercie w ramach Zaduszek Jazzowych, które odbyły się 3 listopada w poznańskiej katedrze. Wydarzenie poświęcone było pamięci zmarłych muzyków i połączone z modlitwą w ich intencji.
W najstarszej na ziemiach polskich katedrze 3 listopada wieczorem odbyły się X Poznańskie Zaduszki Jazzowe. Podczas nich najlepsi wielkopolscy artyści jazzowi muzyką i modlitwą wspominali tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż jest żywa w ich pamięci. Wśród wielu wykonawców nie zabrakło także Hanny Banaszak i Natalii Niemen.
„Tutaj, w katedrze stajemy przy grobach władców Polski. Zbudowana jest ona na fundamentach wielu stuleci, epok czy stylów i uczy nas pokory, także wobec muzyki” – mówiła rozpoczynając koncert prowadząca go Katarzyna Zagórska z Radia Emaus.
Koncert Zaduszkowy poprzedziła Msza św. sprawowana w intencji zmarłych muzyków w klasyczno-jazzowej oprawie. „Dzisiaj, w tym niezwykłym miejscu, każdy z was jest zaproszony do tego, aby ponownie znaleźć Jezusa. Bo tylko wtedy ta modlitwa za zmarłych będzie mocna” − podkreślił w homilii o. Tomasz Nowak, dominikanin z Warszawy, jeden z pomysłodawców Poznańskich Zaduszek Jazzowych.
Zakonnik wyjaśnił też, iż „mimo tego, że Bóg cieszy się z nas jako Kościoła, to jednocześnie niezwykle szanuje indywidualność i wręcz zachęca, aby ta wspólnota była wspólnotą indywidualistów w tym najlepszym sensie.”. „Każdy z nas ma dla Niego inne imię, każdy z nas ma swoją ścieżkę duchową. Cud polega na tym, że ten indywidualizm, nadaje się w Bogu do jedności” – tłumaczył kaznodzieja dodając, że tak rozumie muzykę, a szczególnie mocno wybrzmiewa to w jazzie.
Podczas Eucharystii był moment, kiedy jej uczestnicy podchodzili do mikrofonu i wymieniali nazwisko zmarłego artysty. Wśród wielu wspomnianych tego wieczoru byli także zmarli w tym roku muzycy: Karin Stanek i Piotr „Stopa” Żyżelewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.