Colloquia Torunensia 2011 o znakach nadziei
03 listopada 2011 | 02:44 | xpb Ⓒ Ⓟ
"Znaki nadziei dla współczesnego świata” to temat tegorocznych Colloquia Torunensia. Już po raz 17. mieszkańcy Torunia wezmą udział w spotkaniach naukowych, których tematyka dotyczy dialogu społecznego i międzykulturowego. Sesje odbędą się w dniach 4 – 5 listopada 2011 roku.
Tegorocznymi prelegentami dyskusji będą: bp prof. Andrzej Czaja, Marek Jurek, siostra Małgorzata Chmielewska, prof. Włodzimierz Karaszewski oraz dr Piotr Cywiński. Dyskusję i podsumowanie sesji powierzono ks. prof. dr. hab. Jarzemu Bagrowiczowi, który za niezwykłe zasługi dla tworzenia toruńskiego życia religijnego i naukowego zostanie w czasie sesji odznaczony medalem Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”.
Colloquia Torunensia potrwają dwa dni: 4 listopada o godz. 16.00 odbędzie się dyskusja w gronie specjalistów w Zamku Bierzgłowskim. 5 listopada o godz. 10.30 odbędzie się sesja naukowa w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Do udziału w sesji organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wstęp na obrady jest wolny.
Colloquia Torunensia to cykl konferencji odwołujących się do tradycji historycznego wydarzenia: Colloquium Charitativum z 1645 r., podczas którego zgromadzeni w Toruniu teolodzy katoliccy, luterańscy i kalwińscy podjęli wysiłek przywrócenia jedności między Kościołami, które reprezentowali. Debata miała wielką wartość ekumeniczną i pozytywnie zapisała się w historii kontaktów pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi.
W 1995 r., w 350. rocznicę Colloquium Charitativum, Kuria Diecezjalna Toruńska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Naukowe w Toruniu podjęli inicjatywę polegającą na wznowieniu braterskiego dialogu. Dzięki współpracy władz kościelnych i samorządowych już po raz 17. zostały zorganizowane jesienne spotkania naukowe, których tematyka dotyczy dialogu społecznego i międzykulturowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.