Kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków i na utrzymanie seminarium
31 października 2011 | 22:43 | eb Ⓒ Ⓟ
Na cmentarzach diecezji tarnowskiej 1 i 2 listopada prowadzone będą kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Kwestować będą także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie na utrzymanie największej tego typu uczelni w Polsce.
Pieniądze zostaną także przeznaczone na wykończenie odnowionej seminaryjnej biblioteki, która będzie służyć nie tylko alumnom, ale także mieszkańcom miasta, regionu i diecezji.
„Ośmieleni dotychczasową życzliwością kapłanów i wiernych naszej diecezji zwracamy się i w tym roku z serdeczną prośbą o wsparcie naszego Seminarium, które utrzymuje się z dobrowolnych ofiar kapłanów i wiernych. Jesteśmy wdzięczni za każdy grosz, którym ludzie dobrego serca dzielą się z alumnami, wychowawcami i profesorami Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie” – podkreśla rektor ks. Jacek Nowak.
Zbiórka odbędzie się na cmentarzach przez cały dzień 1 listopada i do południa 2 listopada. Alumni będą posiadać identyfikatory. Tam, gdzie nie będzie kleryków, kwestować będą na rzecz Seminarium członkowie rad duszpasterskich, lektorzy i ministranci.
W tarnowskim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się 198 alumnów, w tym trzech ze Zgromadzenia Księży Filipinów oraz jeden z diecezji mińsko–mohylewskiej na Białorusi.
Tymczasem na najstarszej nekropolii w Tarnowie aktorzy, dziennikarze, politycy i członkowie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem będą kwestować na ratowanie zniszczonych zabytkowych nagrobków.
Kwesta na Starym Cmentarzu w Tarnowie odbędzie się 1 i 2 listopada od godz. 8.30 do 18.30.
W ciągu 17 lat dzięki zebranym pieniądzom udało się ocalić 37 nagrobków wybitnych postaci związanych z Tarnowem. W roku 2010 r. zebrano rekordową kwotę blisko 24 tys. zł. Udało się odnowić dwa niszczejące groby.
Cmentarz Stary w Tarnowie został założony w końcu lat 80. XVIII wieku na przedmieściu Zabłocie. Ścisła data założenia nekropolii nie jest do dziś ustalona. Przyjmuje się, że pierwszy pochówek miał miejsce w 1788 r. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest grób Anny Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej żony księcia Karola Radziwiłła zmarłej w 1795 r.
Tarnowski cmentarz należy do najstarszych w Polsce, a także do najciekawszych i najbardziej wartościowych obiektów tego typu w Małopolsce. Jest starszy o kilka lat od cmentarza Rakowickiego w Krakowie (1803) i od cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (1792), równy wiekiem Łyczakowskiemu we Lwowie (1786). Zajmuje obszar ok. 3,5 ha.
Ponadto 1 listopada na trzech miejskich cmentarzach w Nowym Sączu odbędzie się kwesta „Ratujmy sądeckie nekropolie”. Kwesta prowadzona będzie w godz. 9.00-17.00 Weźmie w niej udział prawie stu kwestarzy. Za zebrane pieniądze odnawiane są zabytkowe i najbardziej zniszczone nagrobki.
W tym roku będzie to już jedenasta kwesta. Z ubiegłorocznej jubileuszowej zebrano rekordową kwotę ponad 21 tys. zł. Dzięki nim odrestaurowano dziewięć nagrobków na trzech sądeckich cmentarzach.
W akcję „Ratujmy sądeckie nekropolie” zaangażowane są stowarzyszenia: Civitas Christiana, Klub Inteligencji Katolickiej, Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział „Beskid”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Związek Sądeczan, Fundacja im. dr. Jerzego Masiora.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.