100-lecie szkoły grekokatolickiej
30 października 2011 | 22:03 | pab Ⓒ Ⓟ
W Przemyślu zakończyły się obchody jubileuszowe 100-lecia Zespołu Szkół im. ks. Markiana Szaszkiewicza, do której uczęszczają głównie uczniowie obrządku greckokatolickiego.
Abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski zwraca uwagę na szczególną rolę, jaką odgrywa ta placówka w podtrzymaniu kultury narodu i religii greckokatolickiej. – Uczniowie są blisko związani z Cerkwią. Powinni z tej szkoły wychodzić dobrzy ludzie, wszystko jednak zweryfikuje życie – mówi abp Martyniak. – Nie ma tu wojen religijnych i walki o krzyż, co jest dużym plusem – zaznacza. Podkreśla, że większość jej absolwentów osiąga bardzo dobre wyniki na egzaminach maturalnych i dostaje się na studia.
Zauważa, że problemem jest coraz mniejsza ilość dzieci i młodzieży, która dotyka całą Polskę.
Na temat patrona szkoły ks. Markiana Szaszkiewicza, abp Jan Martyniak mówi, że był to ksiądz o wysokiej kulturze duchowej, intelektualnej, jednocześnie bardzo spokojny i pokorny.
Szkoła im. ks. Markiana Szaszkewicza powstała w 1911 roku, w jego setną rocznicę urodzin z inicjatywy Bractwa im. św. Mikołaja w Przemyślu oraz Ukraińskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Z pewnymi trudnościami i niedługimi przerwami szkoła prowadziła swoją działalność do zakończenia II wojny światowej. 15 października 1945 roku została zamknięta, podobnie jak wszystkie inne z ukraińskim językiem nauczania.
Jej reaktywacja nastąpiła dopiero w 1991 r. jako Szkoły Podstawowej nr 17. Cztery lata później powołano przy niej Liceum Ogólnokształcące. 28 maja 1998 r. Rada Miasta Przemyśla podjęła uchwałę o połączeniu obu placówek w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II, któremu nadano imię ks. Markiana Szaszkewicza. W tym samym roku ukończono prace nad dobudową sal dydaktycznych, a szkoła otrzymała sztandar.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.