Wąchock: w opactwie cysterskim wystąpi najlepszy chór chłopięcy na świecie „Trinity Boys” z Londynu
28 października 2011 | 09:55 | rm Ⓒ Ⓟ
Muzyka angielskiego renesansu zabrzmi w murach cysterskiego opactwa w Wąchocku. W dwuczęściowym koncercie wystąpią światowej klasy muzycy, którzy wykonają – obok znanego repertuaru – utwór napisany specjalnie na tę okazję: Ave Maria w aranżacji Dariusza Górnioka. Koncert odbędzie się 2 listopada w kościele klasztornym.
Na wszystkich melomanów czeka prawdziwa muzyczna uczta. Będą mogli wysłuchać najlepszy chór chłopięcy na świecie „Trinity Boys” z Londynu pod dyrekcją Dawida Swinsona. Wystąpi także Orkiestra Kameralna Concerto Avenna pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego.
Organizatorami koncertu są: Fundacja Kultury Ad Astra, Urząd Miasta i Gminy Wąchock, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz wąchoccy cystersi. Koncert odbędzie się 2 listopada o godz. 19.30 w kościele klasztornym w Wąchocku. Bilety w cenie 20 zł i 40 zł są do nabycia w Urzędzie Miasta i Gminy Wąchock. Można je rezerwować pod numerem: 41 273 61 46.
Koncerty w cysterskim opactwie odbywają się od kilku lat. Wystąpiła m.in. Orkiestra Kameralna Filharmonii Kieleckiej dla uczczenia 555. rocznicy nadania praw miejskich Wąchockowi. W tym roku wystąpił Tytus Wojnowicz, który zainaugurował tym samym festiwal „Muzyka w Opactwie”. Zgodnie z zamierzeniem pomysłodawców i organizatorów wydarzenie to ma być imprezą cykliczną o międzynarodowym zasięgu. Muzyka, jaką w opactwie będą mogli usłyszeć melomani w wykonaniu światowej sławy artystów, będzie bez wątpienia doskonałą.
Początki klasztoru cystersów w Wąchocku sięgają roku 1179. Kościół to trójnawowa bazylika z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium. Mury oblicowano dwubarwnym kamieniem. Poziome, przemienne pasy żółtego i czerwonobrunatnego piaskowca do dzisiaj decydują o wyglądzie kościoła. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.