Odsłonięcie Pomnika Dzieci Utraconych w Narodowy Dzień Życia w 2012
25 października 2011 | 21:39 | alg Ⓒ Ⓟ
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie zostanie uroczyście odsłonięty i poświęcony 24 marca 2012 r. – w Narodowy Dzień Życia i w przeddzień obchodzonego w Kościele katolickim Dnia Świętości Życia. Taka decyzja zapadła podczas dzisiejszego spotkania Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie.
Odsłonięciu pomnika towarzyszyć będzie trzeci już pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12.30 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Pochówek poprzedzi Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Koszalinie. Pogrzeb dzieci utraconych będzie miał charakter ekumeniczny. Wezmą w nim udział duchowni Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.
Odsłonięty 24 marca pomnik będzie zmniejszoną kopią rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorem projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga- Solska.
Trwa jeszcze zbiórka pieniędzy na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. Brakuje ponad 5 tys. zł. Wszyscy zainteresowani wsparciem dzieła, mogą dokonać wpłat na konto Stowarzyszenia „Vocatio Dei” nr 06 1540 1043 2104 8106 4403 0001.
Komitet pracuje także nad powołaniem w Koszalinie grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Spotkania grupy odbywać się będą w Centrum Edukacyjno- Formacyjnym w Koszalinie. „Trwają dyskusje nad doborem specjalistów – psychologów, terapeutów i duszpasterzy do stworzenia grupy wsparcia dla rodziców dotkniętych stratą dziecka. Podejmujemy też rozmowy w innych miastach diecezji, by powołać grupy robocze, które zajmą się wypracowaniem procedur pochówku dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalach tych miast” – podsumował prace Komitetu ks. Henryk Romanik, pomysłodawca budowy pomnika. „Przed nami też ważne zadanie opracowania programu duszpasterskiego, katechez dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, dotykających tego problemu.”- podkreślił ks. Romanik.
Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych opracował mini poradnik dla rodziców po stracie dziecka, zawierający szczegółowe informacje na temat procedur związanych z pochówkiem dzieci utraconych. Z tym poradnikiem zapoznali się biskupi podczas ostatniego spotkania Konferencji Episkopatu Polski w Przemyślu. „Wszyscy byli urzeczeni postawą Koszalina i inicjatywą, która stąd wyszła, a zwłaszcza treścią syntetyczną, dotykającą tego problemu, zawartą w mini poradniku. Biskupi zapoznali się z treścią mini poradnika i zabrali ze sobą jego egzemplarze.”- poinformował zebranych na spotkaniu Komitetu biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik. Hierarcha liczy na dalsze owoce współpracy Urzędu Miejskiego z Kościołem oraz innymi instytucjami, które zaangażowały się w dzieło.
Komitet Budowy Pomnika Dzieci Martwo Urodzonych został powołany 19 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Honorowymi członkami komitetu są: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.
Budowa Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbywa się w ramach kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Inicjatywę wspierają i koordynują Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz „Gość Niedzielny”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.