Kraków: jutro początek I Międzynarodowego Kongresu Tischnerowskiego
24 października 2011 | 23:00 | led Ⓒ Ⓟ
„Dobro i prawda” – pod takim hasłem 25 października w Krakowie rozpocznie się pierwszy Międzynarodowy Kongres Tischnerowski. Trzydniowe spotkanie zgromadzi wybitnych myślicieli z całego świata, którzy zajmują się spuścizną ks. Józefa Tischnera.
„Obecnie w przestrzeni wyczuwa się brak poważnej rozmowy o wartościach, która ukazywałaby różne poglądy” – powiedział KAI Wojciech Bonowicz, publicysta, autor książek o Tischnerze. „Niby wiele się mówi na ten temat, ale głównie wokół sporów politycznych, a ks. Tischner nawet w tego rodzaju sporach widział inną perspektywę: filozoficzną i teologiczną” – dodał. Według publicysty kongres będzie próbą podsumowania wielu myśli naukowców, którzy zajmują się spuścizną ks. Tischnera.
Zdaniem organizatorów kongres ma dwa zasadnicze cele. Pierwszym, naukowym, jest zbadanie tej części myśli Tischnera, która dotyczy relacji dobra i prawdy, a także podjęcie próby odpowiedzi na pytanie, do jakiego stopnia wychodzi ona na przeciw wyzwaniom współczesności. Drugim jest integracja osób zajmujących się myślą ks. Tischnera.
Gośćmi spotkania będą m.in. prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektorka Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Nikolaus Lobkowicz, filozof religii.
W kongresie uczestniczył będzie prof. Tadeusz Gadacz, który opowie o dramacie dobra w perspektywie ludzkiej skończoności w filozofii ks. Tischnera. Z kolei Jarosław Legięć będzie mówił o tym, czy współczesnemu człowiekowi do zamyślenia się potrzebna jest prawda i dobro.
Podczas spotkania poruszone zostaną m.in. takie tematy jak wolność i dobro, człowiek w horyzoncie rozpaczy, wychowanie według Tischnera, czy dramatyczna relacja dobra i prawdy w kontekście filozoficznej refleksji nad wychowaniem oraz wolność i zło.
Ks. Józef Tischner był jednym z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich, dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Urodził się 12 marca 1931 r. w Starym Sączu w rodzinie nauczycielskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 r. z rąk bp. Franciszka Jopa. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat uzyskał na UJ w 1966 r., habilitację w 1974 na Wydziale Filozofii ATK, w 1985 został profesorem nadzwyczajnym PAT. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, laureatem nagród: im. Jurzykowskiego, im. K. Pruszyńskiego, PEN-Clubu, im. S. Kisielewskiego. 20 września 1999 roku otrzymał Order Orła Białego. Zmarł 28 czerwca 2000 r.
Ks. Józef Tischner przez wiele lat był częstym gościem Karola Wojtyły, najpierw jako arcybiskupa Krakowa, a następnie w Rzymie u Jana Pawła II. Brał udział m.in. w słynnym zjeździe "Solidarności" w gdańskiej hali "Olivii", gdzie – jako nieoficjalny kapelan – odprawiał Msze św. i głosił homilie.
Do najważniejszych publikacji ks. Tischnera należą: "Etyka solidarności", (1981), "Polski kształt dialogu" (1981); "Myślenie według wartości" (1982); "Filozofia dramatu" (1995); "W krainie schorowanej wyobraźni" (1997); "Historia filozofii po góralsku", (1997), "Spór o istnienie człowieka" (1998).
Kongres potrwa do 27 października, wykłady i dyskusje odbywać się będą w Collegium Novum i Collegium Maius UJ. Pełny program kongresu na stronie www.tischner.org.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.