Strabla: bp Dydycz poświęcił tablicę pamięci Prezydenta RP na Uchodźstwie
24 października 2011 | 10:33 | ks. ap (KAI) Ⓒ Ⓟ
Tablicę pamięci prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Strabli poświęcił 23 października biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Gmina Wyszki, na terenie której znajduje się Strobla nadała prezydentowi Kaczorowskiemu tytuł honorowego obywatela podkreślając jego wierność Bogu i Polsce.
Pamiątkowa tablica została umieszczona na kamieniu, znajdującym się przed kościołem parafialnym w Strabli. Widnieje na niej napis „Ku pamięci Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, który zginął 10. kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej".
Przed uroczystym przecięciem wstęgi przez przedstawicieli władz i duchowieństwa oraz obrzędem poświęcenia, odczytano uchwałę Rady Gminy Wyszki, nadającą pośmiertnie Ryszardowi Kaczorowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wyszki z wpisaniem go do Honorowej Księgi Obywateli na pierwszej pozycji.
W uzasadnieniu przypomniano podlaskie pochodzenie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, związki z tamtejszymi terenami, które odwiedzał, czego pamiątką są drzewa posadzone w 1991 roku w Strabli przez parę prezydencką. Podkreślono także jego wierność Bogu i Polsce. Akt ten jest został nadany, jako ukazanie osobowego wzoru dla przyszłych pokoleń i mieszkańców regionu.
Inspiratorami upamiętnienia prezydenta Kaczorowskiego w Strabli byli miejscowi parafianie wraz z proboszczem ks. Antonim Kunickim i wójtem gminy Wyszki Ryszardem Perkowskim.
Poświecenie tablicy odbyło się na zakończenie wizytacji kanonicznej bp. Dydycza w parafii Strabla, podczas której poświęcił on także odnowione zabytkowe organy w kościele parafialnym, a w kaplicy filialnej w Samułkach – organy elektroniczne i obraz w ołtarzu bocznym, przedstawiający bł. Jana Pawła II, autorstwa prof. Stanisława Baja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.