Zabrze: konsekracja kościoła św. Wojciecha we wspomnienie bł. Jana Pawła II
23 października 2011 | 20:10 | marm Ⓒ Ⓟ
Bp Gerard Kusz konsekrował w sobotę 22 października zabrzański kościół św. Wojciecha. Świątynia od 10 lat służy wiernym, znajduje się przy niej tzw. krzyż papieski, czyli pamiątka po wizycie bł. Jana Pawła II w Gliwicach. Z okazji konsekracji kościół zyskał zegar, który odmierzając czas i wybijając godziny ma pokazywać, że jest to „żywa budowla”.
– Człowiek potrzebuje takiej przestrzeni, gdzie styka się czas z wiecznością – mówił biskup pomocniczy diecezji gliwickiej. Podkreślił także znaczenie konsekracji dla wspólnoty parafialnej. – Tu będzie zwiastowana Dobra Nowina o miłości Boga do człowieka, Dobra Nowina, która niesie pokój serca i wewnętrzne uciszenie, byście wasze strachy o przyszłość potrafili uspokoić. Przychodzimy do tej świętej przestrzeni, by zaczerpnąć Bożej miłości do odważnego wyznawania swojej wiary – mówił bp Kusz. Biskup podkreślił także, że dziś trzeba umieć stanąć w obronie wiary, krzyża i nie bać się dać świadectwo.
Konsekracja odbyła się w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.
Budowa świątyni rozpoczęła się w 1997 r. i trwała cztery lata. Ceglany kościół nawiązuje do przeważających w Zabrzu budynków z okresu rewolucji przemysłowej na Śląsku (przełom XIX i XX w). Ołtarz nawiązuje do symboliki bramy. Po jednej stronie znajduje się św. Wojciech, który wprowadził naród w pierwsze tysiąclecie wiary, a po drugiej bł. Jan Paweł II, który wprowadził wiernych w drugie tysiąclecie, a Kościół w trzecie tysiąclecie wiary. Patronowie mają symboliczne zapraszać do przejścia przez bramę. W centralnym punkcie ołtarza znajduje się krzyż uświadamiający, że bramą wiary jest Jezus.
W sąsiedztwie kościoła znajduje się krzyż o wysokości 33 metrów, który znajdował się na gliwickim lotnisku podczas wizyty bł. Jana Pawła II w 1999 r.
Parafia św. Wojciecha w Zabrzu liczy 5,5 tys. wiernych, dużą ich część stanowią młode rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.