Gąbin: VIII Memoriał Szachowy im. bł. bpa Leona Wetmańskiego
22 października 2011 | 23:05 | eg Ⓒ Ⓟ
Wojciech Olszewski z Warszawy został zwycięzcą VIII. Memoriału Szachowego im. bł. bpa Leona Wetmańskiego, który odbył się 22 października w Gimnazjum w Gąbinie w diecezji płockiej. Łącznie wzięło w nim udział sześćdziesięciu dziewięciu zawodników z Polski i Białorusi.
VIII Memoriał Szachowy im. bł. bpa Leona Wetmańskiego zorganizowany został z inicjatywy ks. kan. Józefa Szczecińskiego, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie: „Biskup Leon Wetmański zmarł śmiercią męczeńską 70 lat temu, prawdopodobnie 10 października 1941 r., w obozie hitlerowskim w Działdowie. Ta rocznica jest dobrą okazją do przypomnienia dzieła jego życia, a także ważnych prawd religijnych”, mówił na rozpoczęcie memoriału proboszcz gąbińskiej parafii.
W zawodach wzięło udział sześćdziesięciu dziewięciu zawodników z Polski i Białorusi. Zostały one rozegrane systemem szwajcarskim, czyli w bezpośrednich pojedynkach zawodników, w siedmiu rundach. Zwycięzcą okazał się Wojciech Olszewski z Warszawy, drugi był Jewgienij Podolczenko z Białorusi, a trzeci Kiriłł Stupak, również z Białorusi. Wśród kobiet najwięcej punktów zdobyła Liliana Lesner z Gostynina. Najmłodszy z uczestników miał 5,5 roku, natomiast najstarszy 75 lat.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne i dyplomy. Nagrody fundowali: biskup płocki Piotr Libera, burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak, firma P.U.H. Krzysztofa Chlewińskiego z Płocka i proboszcz ks. Józef Szczeciński. Poza tym każdy z szachistów otrzymał książkę o tematyce religijnej.
Patron memoriału bł. bp Leon Wetmański (1886-1941) święcenia kapłańskie przyjął w 1912 r. w Płocku z rąk bp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. 19 grudnia 1927 został mianowany biskupem pomocniczym płockim, sakrę biskupią przyjął 22 kwietnia 1928 w Płocku. W 1930 r. został Prezesem Towarzystwa Dobroczynności „Caritas” w Płocku oraz założył Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia. Wznowił działalność stołówki dla biednych i utworzył kuchnię, która dziennie wydawała bezpłatnie 500 obiadów.
Gdy wybuchła II wojna światowa, bp Wetmański po raz pierwszy został aresztowany 11 listopada 1939 r. i osadzony w miejscowym więzieniu. Został zwolniony po kilku dniach. Ponownie aresztowano go 28 lutego 1940 r. Był internowany w pobliskim Słupnie. W nocy z 6 na 7 marca 1941 r. został przewieziony do Płocka, a stamtąd do niemieckiego obozu zagłady Soldau (KL) w Działdowie (dziś teren diecezji toruńskiej). Prawdopodobna data jego męczeńskiej śmierci, to 10 października 1941 r. Dnia 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II beatyfikował bp. Leona Wetmańskiego. Znalazł się on w gronie 108 błogosławionych męczenników „brunatnego totalitaryzmu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.