Bydgoszcz: wprowadzenie relikwii w parafii bł. Jana Pawła II
22 października 2011 | 22:14 | jm Ⓒ Ⓟ
W obchodzone po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II w bydgoskiej parafii, której patronuje papież-Polak, miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii. Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa.
Ordynariusz bydgoski podkreślił, że relikwie są wyrazem symbolicznej obecności danego świętego czy błogosławionego. Dodał, że to kontynuacja tradycji chrześcijańskiej, gdy wspomnienie świętych, zwłaszcza męczenników, gromadziło wiernych wokół wielkich osób i miejsc naznaczonych krwią. – Dzisiaj ta tradycja zostaje rozszerzona nie tylko na męczenników, ale i na wyznawców. Relikwie są znakiem pewnej tożsamości, wokół nich gromadzi się wspólnota, budując w ten sposób swoją świadomość, jedność międzypokoleniową oraz tradycję – powiedział bp Jan Tyrawa.
Parafia bł. Jana Pawła II w Bydgoszczy została erygowana w dniu beatyfikacji Ojca Świętego – 1 maja br. Wcześniej był to ośrodek duszpasterski. Dzięki staraniom proboszcza i zgodzie kard. Stanisława Dziwisza wspólnota otrzymała relikwie pierwszego stopnia (krwi). – Zwróciliśmy się z prośbą o ich otrzymanie i uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź. Wówczas w sercu poczułem wielką radość. Tak młoda parafia dostępuje tak wielkiego zaszczytu – powiedział proboszcz ks. Jarosław Czuliński.
Kapłan podkreślił, że kiedy dokonuje się tak znaczący i historyczny moment, każdy powinien spojrzeć przede wszystkim na swoją wiarę. – To refleksja nad tym, jak ja w swoim życiu realizuję to, do czego powołał mnie Bóg. Czy spełniam wszystko, czego ode mnie oczekuje, a przez co już teraz na ziemi zdobywam tę świętość. Błogosławiony Jan Paweł II to dla nas naoczny świadek. Widzieliśmy całe świadectwo jego życia. Tym bardziej relikwie, które otrzymujemy, powinny nam uświadomić, że ta świętość jest czymś realnym – dodał ks. Czuliński.
Relikwie zostały wniesione przez rodzinę. W procesji do ołtarza szli Renata i Arkadiusz Kałamaja wraz z córkami. Kiedy dowiedzieli się, że to właśnie oni dostąpią tego zaszczytu, byli bardzo wzruszeni. – To wyróżnienie, ponieważ Jan Paweł II jest wciąż obecny wśród nas, w naszym życiu rodzinnym. On zostawił nam wielką spuściznę, którą musimy podejmować. Dzieci nie znają Jana Pawła II tak, jak my. Chodzą jednak do szkoły katolickiej, gdzie jego nauczanie nie jest obce – powiedzieli.
Obecnie nabożeństwa i spotkania liturgiczne odbywają się w kaplicy. W przyszłości w jej sąsiedztwie zostanie wybudowana świątynia. W każdy pierwszy czwartek miesiąca począwszy od listopada będą odprawiane Msze św. za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.