Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym
20 października 2011 | 23:17 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie 20 października rozpoczęto nowy, już 360. w historii uczelni, rok akademicki. Obecnie kształci się w nim 85 kleryków. Podczas uroczystości biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga powiedział, iż wierni „przychodzą do kapłana po życiową mądrość” a do tego „najważniejszy jest wystrój ducha”, który pomaga, „aby nie skończyło się na działaniach pozornych, imitujących tylko właściwości duchowe”.
Inaugurację rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego. Homilię wygłosił ks. dr Aleksander Dziadowicz, ojciec duchowny w seminarium pelplińskim. Główną uwagę zwrócił na konieczność praktykowania wiary radykalnej, ewangelicznej zarówno w życiu kapłańskim, jak i rodzinnym.
Witając gości w auli seminaryjnej rektor uczelni ks. prał. Antoni Bączkowski wskazał na konieczność formacji seminaryjnej w duchu Nowej Ewangelizacji. Stwierdził, że „ewangelizacja to podstawowa funkcja Kościoła” a „skuteczność zdobywania ludzi dla Boga opiera się na fundamencie modlitwy”. Przypomniał, że z pelplińskiego seminarium wyszło wielu „świadków wiary” a 20 października przypada 72. rocznica zamordowania kapłanów Pelplina przez niemieckich najeźdźców. Do alumnów powiedział: „Jesteście wybrani spośród wielu i na drodze Kościoła potrzebny jest wasz znak obecności, trudu i radości oraz świadectwa”.
Wicerektor seminarium ks. dr Janusz Chyła przedstawił najważniejsze fakty ubiegłego roku akademickiego. Przypomniał podstawy formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej, składające się na podstawy życia kandydatów do kapłaństwa. Wyliczył niektóre osiągnięcia alumnów, zauważone przez środowisko lokalne, w tym nagrodę dla Kleryckiej Grupy Wolontariatu. Przypomniał, że w seminarium działa pierwsza w Polsce seminaryjna drużyna WOPR.
Ks. Chyła wskazał na majowy IX Bałtycki Festiwal Nauki, który był okazją do otwarcia drzwi przed wszystkimi zainteresowanymi formacją seminaryjną. Placówkę pelplińską odwiedziło wtedy ok. 900 osób. W ramach formacji i praktyk duszpasterskich alumni odwiedzili Hospicjum i Dom Dziecka w Tczewie, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, domy opieki społecznej w Starogardzie Gdańskim, Rudnie, Bielawkach i Pelplinie, starogardzkie więzienie oraz działali w ramach Caritas. Klerycy modlili się też w intencji dzieci nienarodzonych, zagrożonych aborcją. W ramach Dnia Papieskiego honorowo oddawali krew, a jeden z wielu alumnów wpisanych do banku dawców, oddał szpik kostny.
Podczas uroczystości indeksy otrzymało 17 studentów I roku i odbyła się ich immatrykulacja. W wykładzie inauguracyjnym ks. dr Wojciech Klawikowski, prefekt studiów w WSD w Pelplinie, mówił o roli retoryki i argumentacji we współczesnej homiletyce. Podkreślił potrzebę dobrego przygotowania kaznodziejów do głoszenia Słowa Bożego. Przypomniał, jak ważne jest, aby homilia prowadziła do dialogu, aby „słuchający zaczął myśleć”, a w trakcie kazania ma on, choćby wirtualnie, zadawać pytania i odnajdywać odpowiedź na nurtujące pytania. Kapłan podkreślił, że „kazanie ma taką formę, że słuchacze wręcz oczekują, że zostaną do czegoś przekonani, zachęceni, zmotywowani, spodziewają się wyjaśnienia Słowa Bożego i odniesienia do swego życia”.
Podsumowując uroczystość, bp Szlaga przypomniał seminarzystom, że najważniejsza jest łaska Boża, która towarzyszy alumnom: „Nie jesteś sam”. To mają pamiętać ci, których „Pan powołuje do specjalnych zadań swojego Królestwa”. Hierarcha przypomniał, że wierni „przychodzą do kapłana po życiową mądrość” a do tego trzeba w pokorze zdobywać „przymioty ducha”.
Biskup pelpliński zwrócił uwagę na istotne znaczenie zdobywania wiedzy, ale podkreślił, że „najważniejszy jest wystrój ducha”, który pomaga, „aby nie skończyło się na działaniach pozornych, imitujących tylko właściwości duchowe”. Zakończył swe rozważania refleksją o modlitwie na wzór bł. Jana Pawła II i dodał, że „kapłanowi nie może się modlitwa dłużyć”. Zachęcał do bycia dobrym uczniem Słowa Bożego.
Na inauguracji obecni byli rektorzy pomorskich wyższych uczelni, seminariów duchownych z sąsiednich diecezji, parlamentarzyści, władze samorządowe, dyrektorzy szkół a także liczni kapłani, siostry zakonne i animatorzy grup działających w diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.