Rozpoczęła się II Międzynarodowa Konferencja „Dialog chrześcijańsko – muzułmański”
19 października 2011 | 11:47 | xpb Ⓒ Ⓟ
W Toruniu rozpoczęła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa dotycząca dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego. W dwudniowym programie konferencji znajdzie się szereg spotkań z orientalistami, kulturoznawcami, religioznawcami, politologami, historykami, wybitnymi przedstawicielami polskiej i zagranicznej sceny naukowej i znawcami problematyki dialogu chrześcijańsko–muzułmańskiego.
– Toruń jest znany z działań podejmowanych na rzecz pokoju. W bieżącym roku przeżywamy 600-lecie I Pokoju Toruńskiego. Poprzez konferencję chcemy wpisać się w dzieło budowania pokoju – powiedział na rozpoczęcie konferencji dr hab. Czesław Łapicz.
– Nasza inicjatywa wpisuje się w podejmowane przez różne instytucje działania o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym, promujące dialog między cywilizacjami i religiami oraz współpracę międzynarodową opartą na tolerancji i uznaniu unikalności wkładu różnych kultur i religii w rozwój ludzkości – powiedziała dr Magdalena Lewicka, kierownik Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK. – Nasza inicjatywa nie ma charakteru stricte naukowego, ale popularno-naukowy, naszym zamiarem jest zaproszenie do udziału w niej nie tylko naukowców i studentów, ale szerokiego grona mieszkańców Torunia zainteresowanych światem arabsko–muzułmańskim i tematyką dialogu między cywilizacjami i religiami – dodała Lewicka.
W uroczystości otwarcia konferencji i spotkaniach przewidzianych na pierwszy dzień wydarzenia udział wezmą, obok referentów i władz Uczelni, ambasadorzy krajów arabskich w RP (Arabia Saudyjska, Egipt, Jemen, Kuwejt, Irak, Palestyna, Tunezja, ZEA, Maroko, Algieria, Turcja).
Konferencja została zorganizowana przez Pracownię Języka i Kultury Arabskiej UMK we współpracy z Instytutem Dialogu „Dunaj”. Jest ona kontynuacją ubiegłorocznego wydarzenia zatytułowanego „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania”. Spotkania odbywają się w gmachu wydziału filologicznego UMK przy Fosie Staromiejskiej 3 w Toruniu.
Jednym z punktów programu będzie koncert muzyki poważnej w wykonaniu Camerata Vladislavia dedykowany Janowi Pawłowi II, który odegrał szczególną rolę na płaszczyźnie dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko – pomorskiego oraz Michał Zaleski, prezydent Torunia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.