Międzynarodowa konferencja „Otoczmy troską życie”
15 października 2011 | 01:01 | tm Ⓒ Ⓟ
Najważniejsze problemy ochrony życia ludzkiego we współczesnym świecie od poczęcia do naturalnej śmierci, wśród których etyczne aspekty zapłodnienia in vitro oraz wielkie możliwości naprotechnologii to główne tematy Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „Otoczmy troską życie”, która odbywała się w dniach 14-15 października w Białymstoku. Uczestniczyło w niej ponad 300 osób, w tym goście z Irlandii, Węgier, Rumunii i Ukrainy.
Białostocka konferencja już po raz drugi zgromadziła lekarzy, etyków, prawników i działaczy ruchów pro-life w ramach Dni Godności Życia. Jej tegoroczna edycja – w 15-lecie istnienia Podlaskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich – pomyślana była jako dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II.
W pierwszym dniu konferencji jako pierwszy wykład wygłosił dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia. W swoim wystąpieniu wskazał na cztery sposoby ratowania życia ludzkiego, którymi są: „modlitwa, uczenie siebie, uczenie innych i pomoc”. Prelegent przytaczał konkretne przykłady manipulacji i promowania w mediach krajowych i zagranicznych postawy proaborcyjnej, wbrew wynikom badań opinii publicznej, które wskazują na powszechną w Polsce postawę pro-life.
„Jak przekonać do obrony życia człowieka żyjącego w świecie pełnym nihilizmu?” – pytała w swoim referacie dr Marta Cywińska, wykładowca SGGW w Warszawie. Prelegentka mówiła o próbach przeciwstawienia się kulturze śmierci rozpowszechnionej w krajach Europy zachodniej, szczególnie we Francji. Przedstawiała toczące się aktualnie we francuskim parlamencie debaty dotyczące zmian ustaw chroniących życie.
Argumentację teologiczną i filozoficzną obrony życia ludzkiego przedstawił ks. prof. Józef Zabielski, króry stwierdził m. in., że „największym współczesnym niebezpieczeństwem jest zacieranie granicy norm odnoszących się do ludzkiego życia – jego rozumienia i poszanowania. Skutkiem tego są rozwijające się dzisiaj różnorakie formy niszczenia życia człowieka, tłumaczone jako dobro świadczone osobie ludzkiej”.
Pierwszy dzień spotkania zakończyła projekcja filmu „The Human Experience” katolickiej wytwórni filmowej z Nowego Jorku The Grassroots Films oraz telemost z twórcami filmu. Na projekcję licznie przybyła białostocka młodzież, zapoznając się z historię młodych Amerykanów, którzy po ciężkich doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać w swoim życiu „czegoś więcej” aniżeli tylko dolarów i kariery. Wyruszając w podróż, która to na zawsze już odmieni ich życie, poszukują odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące każdego młodego człowieka: „Po co żyję…?”. Film zdobył dotychczas 30 nagród na ogólnoświatowych festiwalach i był wyświetlany blisko w 100 różnych miastach na całym świecie.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład dr. Tadeusza Wasilewskiego, założyciela Kliniki „Napromedica” w Białymstoku, specjalizującej się w leczeniu niepłodności, przy wykorzystaniu naprotechnologii. Podkreślał, że niepłodność we współczesnym świecie jest problemem rodzinnym, społecznym i klinicznym. Zwracał uwagę na medyczne powikłania u matki i dziecka związane z zapłodnieniem in vitro. Wyjaśniał, dlaczego ta metoda jest nieetyczna, choć powszechnie stosowana: „Eugenika nie jest przeszłością” – podkreślił dr Wasilewski.
Założyciel pierwszej w Polsce kliniki naprotechnologii podkreślał, że jeśli celem działania lekarzy ginekologów i położników są narodziny zdrowego dziecka, to powinni oni poszukiwać etycznych rozwiązań medycznych. „Naprotechnologia jako część ochronnej medycyny prokreacyjnej jest jedynym w swoim rodzaju podejściem do problemu leczenia niepłodności, które uwzględnia nie tylko zagadnienia medyczne, ale również psychologiczne, społeczne i duchowe. Nie zakłóca naturalnych mechanizmów prokreacji, chroni wzajemne relacje kobiety i mężczyzny, przyszłej matki i przyszłego ojca” – wyjaśniał.
Przypominając osobiste doświadczenie pracy w ośrodkach, w których jako jedna z technik leczenia niepłodności stosowana była metoda in vitro, dr Wasilewski powiedział KAI: „Przełomem dla mnie było uświadomienie sobie, że materia przy której pracuję jest niesamowicie delikatna, a posługując się w swojej pracy metod in vitro niszczę swoje otoczenie. Ta świadomość była dla mnie tak istotna i tak ważna, że musiałem powiedzieć „nie” dla programu in vitro. To nie może być narzędzie, którym na co dzień mam się posługiwać! Postanowiłem zrezygnować z takiej medycyny, wyszedłem na ulicę, zdjąłem fartuch i zastanawiałem się, co mam zrobić… Być portierem, ogrodnikiem, biznesmenem… Mam się czegoś od początku uczyć? Trafiłem na naprotechnologię i zorientowałem się, że jest to dyscyplina, w której mogę się odnaleźć. Ucieszyłem się, że naprotechnologia, albo inaczej mówiąc ochronna medycyna prokreacji człowieka, szanuje życie, każde poczęte życie i nie robi mu krzywdy, a jednocześnie jest skuteczna w sensie pomocy małżeństwu cierpiącemu na niepłodność”.
Szczególnym gościem konferencji był dr Phil Boyl z Irlandii, który jako pierwszy w Europie wprowadził naprotechnologię jako naturalną formę leczenia niepłodności. W swoim wystąpieniu zaznaczał, iż niepłodność jest zazwyczaj konsekwencją wielorakich schorzeń o naturze chronicznej, a nie pojedynczym stanem chorobowym o ostrym przebiegu. W związku z tym stosowanie doraźnego leczenia stanu przewlekłego jest błędne. „Niepłodność może być skutecznie leczona przy zastosowaniu wieloczynnikowego podejścia medycznego, które traktuje niepłodność jako stan przewlekły i obejmuje leczenie nakierowane na wielorakie przyczyny chorobowe odpowiedzialne za wystąpienie tego stanu” – mówił gość z Irlandii.
Konferencję zakończyły wystąpienia gości oraz koncert dedykowany bł. Janowi Pawłowi II w wykonaniu katedralnego chóru Carmen pod batutą dyr. Bożeny Bojaryn-Przybyły.
Wszystkie spotkania były otwarte dla publiczności i spotkały się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności oraz mediów.
II Dniom Godności Życia w Białymstoku odbywały się w ramach jubileuszu 15-lecia istnienia Podlaskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia lekarzy Polskich i w zamierzeniu organizatorów była wyrazem dziękczynienia Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. Jej organizatorami było Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich w Białymstoku, Międzywydziałowa Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku, Klinika Leczenia Niepłodności Małżeńskiej NaProMedica, Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Duszpasterstwo Rodzin oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Białostockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.