Rekolekcje dla zelatorów Kół Żywego Różańca
13 października 2011 | 23:22 | eg Ⓒ Ⓟ
Czterdzieści zelatorek i zelatorów Kół Żywego Różańca z diecezji płockiej wzięło udział w rekolekcjach, które zakończyły się 13 października w Ośrodku Caritas w Popowie. Ich organizatorem był wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku.
W czterodniowych ćwiczeniach formacyjnych wzięło udział trzydzieści osiem zelatorek i dwóch zelatorów. Były to pierwsze od wielu lat rekolekcje dla kierowników róż w Kołach Żywego Różańca w diecezji płockiej.
W programie spotkania znalazły się wspólne Eucharystie, nabożeństwa różańcowe, Godzinki do Najświętszej Maryi Panny, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apele Jasnogórskie, nabożeństwo pokutne, adoracja Najświętszego Sakramentu, prace w grupach. Zelatorzy obejrzeli także film o św. Ricie.
W czasie rekolekcji konferencje o modlitwie różańcowej i modlitwie „Zdrowaś Mario” wygłosili ks. Henryk Dymek – rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie i ks. Sławomir Zalewski – wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.
Ks. Roman Bagiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego płockiej Kurii Diecezjalnej przypomniał list apostolski Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae” i jego nauczanie o modlitwie różańcowej: „Dzięki temu, że Jan Paweł II włączył do modlitwy tajemnice światła, które dotyczą okresu od narodzin do męki Jezusa Chrystusa, w modlitwie tej zawarta została cała pełnia historii zbawienia” – powiedział ks. dyrektor.
Z kolei członkinie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej opowiedziały o swoim założycielu bł. ks. Ignacym Kłopotowskim oraz o miesięczniku „Różaniec” i innych wydawnictwach ewangelizacyjnych. W programie znalazło się również zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa.
Rekolekcje dla zelatorów Kół Żywego Różańca zorganizował wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku: „Zelatorzy są odpowiedzialni za róże Kół Żywego Różańca, są ich liderami, dlatego muszą przechodzić odpowiednią formację. Powinni także przypominać sobie zdrową naukę Kościoła, a ich działanie ewangelizacyjne musi być ujednolicone. Idea różańca jest bowiem jedna dla wszystkich” – mówił na zakończenie rekolekcji ks. R. Bagiński. Dodał również, że dla uczestników rekolekcji były one okazją do wymiany doświadczeń i umożliwiły im wzbogacenie prowadzonej w parafiach modlitwy różańcowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.