Pelplin: 20-lecie Caritas diecezji pelplińskiej
12 października 2011 | 19:54 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora Piotra Krupy rozpoczęła 12 października obchody 20-lecia działalności Caritas diecezji pelplińskiej. Główny celebrans przekazał życzenia pracownikom Caritas: „żebyście mieli siły i chęci, aby tych dzieł było jak najwięcej, bo ludzie nas potrzebują”.
Homilię wygłosił dyrektor Caritas Polska ks. prałat Marian Subocz, który wskazał, że „posługa Caritas może być skuteczna tylko wtedy, gdy trwamy w Bogu”. Posługę Caritas określił kaznodzieja „wyrazem Bożej miłości i trwania w Bogu, a życie czyni bardziej ludzkim”. Dodał, że chociaż niekiedy jesteśmy bezsilni wobec ogromu biedy i cierpienia, zawsze można być „dobrym samarytaninem” przez posługę duchową. Trzeba stawać blisko człowieka potrzebującego zarówno duchowej jak i materialnej pomocy, zachęcał ks. Subocz. „Uczmy się czerpać najpierw soki z Jezusa i Jego sakramentów” dla owocnej służby człowiekowi, apelował kapłan.
Biskup Krupa pod koniec Mszy św. powiedział: „dziękowaliśmy Panu Bogu za nasz skromny wkład w dzieła miłosierdzia, że mogliśmy służyć człowiekowi, a przez to wypełniać powołanie jakim Pan Bóg nas obdarzył”. Hierarcha dodał: „niech Bóg błogosławi wszystkie nasze dobre dzieła”. Pracownikom Caritas życzył: „żebyście mieli siły i chęci, aby tych dzieł było jak najwięcej, bo ludzie nas potrzebują”.
Po Mszy św. w auli Wyższego Seminarium Duchownego dyrektor Caritas diecezjalnej ks. kan. Gerard Jakubiak przypomniał najważniejsze daty Caritas, która powstała w 1991 r. dekretem biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego. Po erygowaniu w 1992 r. diecezji pelplińskiej, biskup Jan Bernard Szlaga powołał Caritas diecezji pelplińskiej jako kontynuatora Caritas chełmińskiego.
Do najważniejszych zadań duchowych podejmowanych przez Caritas należy: roznoszenie do domów prasy katolickiej, organizacja spotkań dla osób samotnych i starszych (szczególnie w Tygodniu Miłosierdzia, w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy), spotkania formacyjne i rekolekcje (w dekanacie i w parafii), odwiedziny u osób starszych i chorych w domach, organizacja parafialnego „Dnia Chorych”, nabożeństw dla dzieci ze świetlic Caritas, np. przy żłóbku, Jasełek, śpiewu kolęd.
W ramach pomocy materialnej Caritas umożliwia zakup podręczników dla dzieci i młodzieży, organizuje dożywianie w stołówkach, kuchniach, wydaje artykuły żywnościowe, opłaca biletów na dojazdy do szkół dla młodzieży, kupuje opał dla rodzin ubogich, robi paczki świąteczne dla dzieci, młodzieży, osób starszych, samotnych (głównie na Boże Narodzenie i w okresie Świąt Wielkanocnych). Caritas udziela pomocy osobom niepełnosprawnym poprzez: dofinansowanie zabiegów rehabilitacyjnych, odwiedzanie w domach, zakup leków, zbiórki darów i pieniędzy na pomoc Afryce, stała współpraca z Domami Dziecka i Domami Pomocy Społecznej (odwiedzanie pensjonariuszy, wspólne zabawy, spotkania, pomoc materialną), dofinansowanie wycieczek szkolnych i parafialnych, dofinansowanie dożywiania w szkołach, organizację zabaw dla młodzieży i dzieci, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych w parafii, pomoc rzeczową dla Polaków na Litwie.
Caritas Diecezji Pelplińskiej patronuje Kleryckiej Drużynie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego założonej w 2000 roku, pierwszej w Polsce.
W działalność Caritas zaangażowanych jest 750 wolontariuszy, w prawie 100 parafialnych zespołach Caritas, 40 szkolnych kół Caritas. Na stałe organizacja pomaga prawie 2500 osobom. Rocznie rozdaje żywność o wartości prawie 3 milionów zł. Bierze również udział w programach pomocy charytatywnej z Unii Europejskiej.
Jednym z wielu parafialnych, ciekawych, prawdopodobnie jedynych w Polsce działań, jest zakup mleka dla niemowląt z biednych rodzin do 1 roku życia w parafii św. Józefa w Tczewie. Rodziny otrzymują mleko, zapisane przez lekarza. Rocznie jest około 90 takich dzieci z parafii. Parafialna Caritas zdobywa między innymi granty z programów samorządowych. W ostatnich dziesięciu latach na mleko dla niemowląt wydano 270 tys. zł.
W uroczystościach wzięli udział działacze parafialnych i szkolnych Kół Caritas, młodzi wolontariusze, władze samorządowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.