Inauguracja roku akademickiego w seminarium
11 października 2011 | 10:19 | eg Ⓒ Ⓟ
65 alumnów rozpoczęło nowy rok akademicki 2011/2012 w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. W poniedziałek 10 października Mszy św. z ich udziałem, w kaplicy Dobrego Pasterza w seminarium przewodniczył bp Piotr Libera. Była to 417. inauguracja w płockim seminarium.
W homilii bp Libera akcentował, że najpilniejszą sprawą dla Kościoła jest obecnie dzieło nowej ewangelizacji. W czasach coraz silniejszej pokusy życia bez Boga lub tak, jakby Go nie było, w epoce dominacji mediów i internetu diecezja płocka „potrzebuje prezbiterów zdolnych przepowiadać Ewangelię Chrystusa z nową mocą, w nowy sposób i nowym językiem”. Przypomniał również, że rok temu papież Benedykt XVI skierował do seminarzystów całego świata list, w którym napisał, że „seminarium jest wspólnotą w drodze do kapłaństwa”.
„Do Boga idzie się nie w pojedynkę, ale we wspólnocie. Kto nadmiernie akcentuje siebie, kto nie potrafi budować braterskich relacji z drugimi, z kolegami, nie będzie w przyszłości budował wspólnoty kapłańskiej i parafialnej. Kleryk zamknięty w sobie, indywidualista, nie będzie użyteczny w procesie nowej ewangelizacji. Dlatego, że powołanie kapłańskie musi mieć formę trynitarną. Przyszły prezbiter musi być więc osobą wspólnototwórczą” – podkreślał ordynariusz płocki.
Przekonywał, że przyszli księża muszą być zdolni do pełnienia służby wobec ludzi, którzy „będą szukać Boga na innych `częstotliwościach`”. Nie mogą jednak się na nich gniewać czy dystansować od nich. Nie wolno też im żyć w kompleksie „oblężonej twierdzy”, bowiem jest to „sprzeczne z duchem nowej ewangelizacji”. Zawierzył także kolejny etap drogi do kapłaństwa opiece Matki Bożej, którą bł. Jan Paweł II nazywał „Gwiazdą Nowej Ewangelizacji”.
Rektor seminarium ks. dr Mirosław Kosek zapowiedział, że tematem wiodącym w nowym roku akademickim będzie nowa ewangelizacja. Na hasło roku wybrano słowa „Duch Święty zastąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8). „Dobra nowina o zbawieniu powinna zabrzmieć na nowo. To zadanie wszystkich członków Kościoła, a przede wszystkim seminariów duchownych. Nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie i konieczności nowej ewangelizacji. Trzeba nam poszukiwać nowych środków wiary, poznać jej nowy kontekst, otworzyć się na dialog z inaczej myślącymi” – zapowiadał rektor najstarszej uczelni wyższej w Płocku.
Nowy rok akademicki w płockim WSD rozpoczęło 65 kleryków, w tym 10 na roku propedeutycznym. W programie uroczystości znalazła się ich immatrykulacja. Nowi klerycy chóralnie złożyli przyrzeczenie oraz otrzymali indeksy wydziału teologicznego UKSW w Warszawie. Życzenia owocnej pracy naukowej przekazał im ks. prof. UKSW Ryszard Czekalski, prodziekan tego wydziału.
Inauguracja była też okazją do ogłoszenia zmian w gronie profesorskim. Pracę w uczelni zakończyli ks. dr Andrzej Kobyliński i ks. dr hab. Waldemar Graczyk. Nowymi wykładowcami zostali: ks. dr Dariusz Majewski (historia Kościoła) i ks. dr Dariusz Kucharski (filozofia).
Podczas inauguracji nagrodzono neoprezbiterów, którzy w ubiegłym roku akademickim napisali najlepsze prace magisterskie. Ks. Mariusz Majczak otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie miasta Płocka na najlepszą pracę magisterską pod nazwą „Dyplom dla Płocka”. Nagrody rektora za najlepsze prace magisterskie w seminarium otrzymali: ks. Piotr Orliński, ks. Bartosz Szostak, ks. Grzegorz Zakrzewski. Nagrodzono także kleryków za najlepsze oceny: z zakresu studiów filozoficznych – Łukasza Kamińskiego, z zakresu studiów teologicznych – Łukasza Arczyńskiego i Dariusza Malczyka.
W programie uroczystości znalazł się również wykład inauguracyjny. Wygłosił go ks. prof. UKSW Leszek Misiarczyk pt. „Między nauką a religią – magia w starożytności”. Na zakończenie 417. inauguracji w Sali Biskupów zabrzmiało tradycyjne „Gaudeamus igitur”.
W inauguracji w WSD uczestniczyli księża moderatorzy i wykładowcy WSD, duchowieństwo diecezji płockiej, siostry zakonne, reprezentanci seminariów duchownych z Łowicza i Warszawy, prezesi katolickich stowarzyszeń, rektorzy i przedstawiciele uczelni wyższych uczelni Płocka, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, dobroczyńcy uczelni, parlamentarzyści, dyrektorzy płockich szkół średnich, przedstawiciele zakładów pracy, które współpracują z seminarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.