Płock: dzień patronalny roku propedeutycznego w seminarium
09 października 2011 | 18:07 | eg Ⓒ Ⓟ
W płockim Wyższym Seminarium Duchownym 8 października miał miejsce dzień patronalny Roku Propodeutycznego. Dziesięciu kleryków wraz z profesorami uczciło pamięć patrona bł. bp. Leona Wetmańskiego, w 70. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w obozie hitlerowskim w Działdowie.
Dzień patronalny Roku Propedeutycznego rozpoczął się Mszą św. z udziałem rodziców kleryków. Przewodniczył jej ks. dr Mirosław Kosek, rektor WSD, natomiast homilię wygłosił ks. prof. Henryk Seweryniak, opiekun roku. W XI Dniu Papieskim, odbywającym się pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy” podkreślał, że seminaryjny Rok Propedeutyczny ma być „szkołą modlitwy”.
„Jest w Polsce seminarium duchowne, w którym rektor pyta: `Czy jesteś gotów umrzeć za Chrystusa?`. My tego pytania wprost nie stawiamy, ale dziś jest dzień, w którym musimy sobie na to pytanie odpowiedzieć. Czy jesteś tak jak bł. biskup Leon Wetmański gotów swoje życie oddać za Chrystusa? Do tego przygotuje cię `propedeuticum`” – zapowiadał ks. Seweryniak.
Podkreślał również, jak ważne jest budowanie w seminarium wspólnoty. Obejmuje ono również rodziców alumnów: „Oni są wciągnięci w powołanie. Już stali się źródłem powołania. Swoją postawą i modlitwą towarzyszą wam od początków kapłaństwa” – stwierdzał w homilii.
W trakcie Eucharystii każdy z alumnów otrzymał krzyż z Ziemi Świętej. Wręczył je ks. Jarosław Kwiatkowski, ojciec duchowny Roku Propedeutycznego, na znak „powagi odpowiedzi Chrystusa na Jego zaproszenie”.
W programie dnia patronalnego znalazło się również spotkanie rodziców z rektorem WSD, wędrówka przez seminarium z opiekunem roku, wspólne odmówienie modlitwy „Anioł Pański” w seminaryjnej kaplicy św. Stanisława Kostki, wspólna fotografia i obiad. Był także czas na indywidualne spotkania alumnów z rodzicami. Każdy ze studentów otrzymał także różaniec z Ziemi Świętej. Dzień patronalny zakończył się modlitwą różańcową w kaplicy św. Stanisława Kostki.
W trakcie całego dnia czynny był „stragan odpustowy” przy wejściu do sal Roku Propedeutycznego. Pieniądze za oferowane tam rzeczy (obwarzanki, lizaki, książki, kartki, pamiątki) trafią na dzieło stypendialne Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ponadto można było zapoznać się z pierwszym, specjalnym wydaniem gazety alumnów „Na górze”. Natomiast w sali spotkań można było obejrzeć „Kronikę Propedeuticum”.
Bp Leon Wetmański, patron Roku Propedeutycznego w WSD w Płocku, urodził się 10 kwietnia 1886 r. w Żurominie w diecezji płockiej. W 1912 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Antoniego J. Nowowiejskiego. Był absolwentem Akademii Duchownej w Sankt Petersburgu. W Polsce od 1918 r. był wykładowcą, ojcem duchownym i wicerektorem w Seminarium Duchownym w Płocku. Patronował wielu akcjom kleryckim m.in. z jego inicjatywy powstało koło misyjne i abstynenckie. Był spowiednikiem Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek i Sióstr Służek NMP w Płocku. 19 grudnia 1927 r. został mianowany biskupem pomocniczym płockim, sakrę biskupią przyjął 22 kwietnia 1928 r. w Płocku. Pasją jego życia była praca charytatywna i rekolekcyjna. W 1930 r. został prezesem Towarzystwa Dobroczynności „Caritas” w Płocku oraz założył Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia. Założona przez niego kuchnia dziennie wydawała bezpłatnie 500 obiadów. Był także sekretarzem generalnym Związku Misji Duchowych w Polsce i dyrektorem Krajowej Unii Apostolskiej Kapłanów w Polsce.
Został aresztowany przez hitlerowców 11 listopada 1939 r. i osadzony w miejscowym więzieniu. Zwolniono go po kilku dniach, ponownie uwięziono 28 lutego 1940 r. w Słupnie. Tam potajemnie odprawiał Mszę św. i święcił alumnów ostatniego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W nocy 6 z 7 marca 1941 r. wraz z arcybiskupem A.J. Nowowiejskim został przewieziony do Płocka, a stamtąd do niemieckiego obozu zagłady Soldau (KL) w Działdowie. Został umieszczony w celi z innymi księżmi, wielokrotnie odprawiał nabożeństwa, starał się, aby siebie i swoich braci kapłanów doprowadzić do pełnej dojrzałości do męczeństwa. Został zamordowany 10 października 1941 r. Dnia 13 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II beatyfikował go w gronie 108. błogosławionych męczenników. Jest patronem Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego w Sierpcu oraz Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego i Liceum Ogólnokształcącego w Sikorzu w diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.