Rekolekcje o celibacie w Ognisku Miłości Marty Robin
07 października 2011 | 10:35 | lg Ⓒ Ⓟ
Rekolekcje o celibacie "Misterium i powołanie" organizuje 9 listopada Ognisko Miłości w Rogowie k. Łodzi– międzynarodowy ruch wspólnot powstałych z inspiracji francuskiej mistyczki, Marty Robin. Czterodniowe ćwiczenia przeznaczone są dla księży i diakonów. Prowadzić je będzie ojciec Ogniska Miłości, ks. Sławomir Sosnowski we współpracy z Lucyną Słup z Chemin Neuf i psychologiem Bogdanem Kosztyłą.
"Nie będą to rekolekcje dla tych z nas, kapłanów, którzy mają z celibatem trudności. Będzie to natomiast spojrzenie na rzeczywistość, która ma bardzo duże znaczenie dla naszej kapłańskiej duchowości oraz przypomnienie, że powinniśmy przeżywać powołanie nie jako pracę, ale jako całkowity dar z siebie Panu Bogu poprzez służbę Kościołowi" – tłumaczy ks. Sosnowski
Jak przypomina ks. Sosnowski, celibat ma określone konsekwencje. Zwraca też uwagę na aspekt pozytywnego wyboru tej drogi życia, a nie jedynie na rezygnację z życia małżeńskiego. – Celibat to sposób realizacji miłości – najpierw do Pana Boga, a dalej w służbie Kościołowi. Bez wyróżniania tej jednej osoby spośród wszystkich, dla których żyjemy" – podkreśla rekolekcjonista.
"Jest takie powiedzenie, którego nie lubię – ksiądz i niewiasta z jednego ciasta. Pobrzmiewa w nim przekonanie, że już nie jesteśmy mężczyznami. Tymczasem celibat to jeden ze sposobów realizacji prawdy, że właśnie jestem mężczyzną" – podkreśla ks. Sosnowski. Takie podejście do celibatu przenosi się na relacje z ludźmi, także z kobietami.
Dlatego do prowadzenia rekolekcji ks. Sosnowski zaprosił także świeckich. "Będziemy przyglądać się nie tylko duchowemu, ale także praktycznemu wymiarowi powołania. Dlatego będziemy słuchać ludzi świeckich – kobiety i mężczyzny. Oboje są w związkach małżeńskich, mają dzieci i są teologami. Przyjrzą się celibatowi ze swojego punktu widzenia, zwłaszcza zaś temu, jak ksiądz może "być z innymi"" – tłumaczy kapłan.
Rekolekcje współprowadzić będą Lucyna Słup i Bogdan Kosztyła. Lucyna Słup jest żoną i matką, jedną z odpowiedzialnych Wspólnoty Chemin Neuf w Polsce. Prowadzi m.in. sesje dla małżeństw "Kana", rekolekcje uzdrowienia wewnętrznego i warsztaty z zakresu umiejętności psychologicznych. Bogdan Kosztyła jest mężem i ojcem, teologiem i psychologiem. Współpracuje z domami rekolekcyjnymi oo. jezuitów, jest trenerem Centrum Aruppe w Gdyni.
Kosztyła swoją rolę widzi we wskazaniu roli celibatu w tworzeniu relacji z innymi ludźmi. "Współcześnie często stawia się pytanie o sens celibatu. Jego dojrzałe przeżywanie może być doświadczeniem, dzięki któremu ksiądz staje się bardziej otwarty na relacje z innymi ludźmi. Zrozumienie rezygnacji z aktywności seksualnej, z budowania więzi seksualnej z kobietą, może być doświadczeniem duchowym, ale także ważnym znakiem dla świeckich, w świecie gdzie seks stał się towarem" – mówi Kosztyła.
Rekolekcje rozpoczną się w środę 9 listopada o godz. 18.00 i zakończą w sobotę 12 listopada. Będą prowadzone w domu Ogniska Miłości w Olszy koło Rogowa. W czasie ich trwania uczestnicy będą pozostawać w milczeniu.
Ogniska Miłości są międzynarodowym ruchem wspólnot powstałych z inspiracji francuskiej mistyczki, Marty Robin, która mimo paraliżu i utraty wzroku prowadziła głębokie życie duchowe. Była stygmatyczką, odżywiała się jedynie Komunią Świętą pod dwiema postaciami.
Zrodzone pod jej wpływem Ogniska Miłości działają w niemal 50 krajach świata (jest ich 77). Dwa ośrodki działają od lat 90. XX wieku także w Polsce -w Rogowie pod Łodzią i w Kaliszanach na Lubelszczyźnie.
Ogniska kierowane są przez ojca – kapłana i matkę – Maryję. Członkowie wspólnoty mieszkają razem, ale są aktywni w swoich zawodach.
Podstawowym zadaniem wspólnot jest głęboka formacja religijna. Prowadzą też rekolekcje, placówki edukacyjne i opiekuńcze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.