Inauguracja nowego roku akademickiego w WSD w Drohiczynie
06 października 2011 | 18:14 | ks ap Ⓒ Ⓟ
Nowy rok akademicki otwarto 6 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Rozpoczęła go Eucharystia, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza w kaplicy seminaryjnej.
Hierarcha wezwał do wielkiego dziękczynienia Bogu za powołania, których w diecezji drohiczyńskiej nie brakuje. Powołania bowiem, rodzące się zwłaszcza w trudnych czasach, umacniały wiarę w obecność Chrystusa w Kościele i czynią to nadal – powiedział biskup diecezjalny.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. prałat Henryk Polak, były kapelan wojskowy, a obecnie proboszcz w Starejwsi. Powiedział m.in., że seminarium duchowne budzi szacunek i respekt, gdyż nie jest to zwyczajna uczelnia, ale oparta na zakorzenieniu w Chrystusie. Zaapelował także do kleryków, aby swoje siły i plany posługi duszpasterskiej czerpali zawsze z trwania przy Chrystusie.
Dzieląc się także swymi spostrzeżeniami z pracy duszpasterskiej w wojskowych strukturach NATO na terenie Belgii i Holandii, wskazał, że współczesnym ludziom, u których zanika poczucie grzechu i łączności z Kościołem, potrzeba dobrych wysłanników, głęboko zakorzenionych w Chrystusie oraz otwartych na rozumienie problemów współczesnego świata.
Na uroczystość przybyli kapłani z diecezji drohiczyńskiej, a także z innych diecezji, parlamentarzyści i kandydaci do Parlamentu, dobrodzieje seminarium, delegaci innych uczelni, władze wojewódzkie i miejscowe władze samorządowe, a także siostry zakonne oraz rodzice i rodziny alumnów z I roku.
Rozpoczynając drugą część, która odbyła się w auli seminaryjnej, rektor WSD w Drohiczynie ks. prof. Tadeusz Syczewski powiedział, że współcześni kapłani powinni trwać mocni w wierze i być autentycznymi w życiu i posługiwaniu, nieustannie wpatrując się w Mistrza Jezusa Chrystusa.
Sprawozdanie z działalności uczelni w minionym roku przedstawił prefekt ks. dr Sławomir Mazur, a następnie odbyła się immatrykulacja alumnów I roku. Otrzymali oni indeksy z rąk ks. prof. Stanisława Kura, przedstawiciela Papieskiego Wydziału Teologicznego Sekcji św. Jana w Warszawie, do którego WSD w Drohiczynie jest afiliowane.
Wykład inauguracyjny nt. teologii psalmów, jako pieśni modlitewnych, wygłosił ks. dr Piotr Klimek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Uroczystość zakończyło słowo pasterskie i błogosławieństwo bp. Dydycza.
Przypomniał w nim m.in. historyczne związki, które w polskiej tradycji łączyły w jedno bogactwo wiary i narodowych tradycji. "Więź kapłanów z narodem jest wielkim darem naszej przeszłości. Ta więź jest też bogactwem naszej ojczyzny. Trzeba jednak stać na straży, gdy ona, tak jak każde dobro, może być zniszczone" – dodał biskup drohiczyński.
Podczas uroczystości wręczył również Krzyże Papieskie Diecezji Drohiczyńskiej czterem kapłanom, współpracującym z tą diecezją: dziekanowi sulejkowskiemu ks. prał. Janowi Gołębiowskiemu, dziekanowi pruszkowskiemu ks. prał. Andrzejowi Perdzyńskiemu, dziekanowi zielonkowskiemu ks. prał. Mieczysławowi Stefaniukowi oraz sekretarzowi Caritas Polska ks. kan. Zbigniewowi Sobolewskiemu.
Natomiast przedstawiciele zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, w imieniu podlaskich strażaków, odznaczyli czterech księży za duchowe wspieranie ich służby. „Srebrny Medal Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali księża prałaci Stanisław Ulaczyk i Tadeusz Syczewski, „Brązowy Medal Zasługi dla Pożarnictwa” – ks. kan. Sławomir Mazur, a brązową odznakę „Podlaski Krzyż Floriański” otrzymał ks. prał. Zbigniew Niemyjski.
W 55. rok swego istnienia drohiczyńskie seminarium wkroczyło w liczbie 38 alumnów, w tym 12 na pierwszym roku. Pochodzą oni m.in. z Sokołowa Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Węgrowa oraz z Mińska na Białorusi. Placówka ma charakter międzynarodowy, gdyż studiują w niej alumni także z zagranicy, w tym również obrządku wschodniego.
Do grona profesorskiego w nowym roku akademickim dołączyli ks. dr Zenon Czumaj – wykładowca historii Kościoła i ks. dr Andrzej Lubowicki – wykładowca teologii pastoralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.