Bp Tyrawa zainaugurował kolejny rok w Seminarium Duchownym
05 października 2011 | 19:24 | jm Ⓒ Ⓟ
„Dzisiaj obchodzimy święto rozumu. Pod słowem rozum kryje się logos, czyli myśl, zasada porządkująca cały świat” – powiedział do alumnów i studentów świeckich w bydgoskiej katedrze bp Jan Tyrawa. Pasterz przewodniczył Mszy św., która zainaugurowała nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Diecezji Bydgoskiej oraz Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej. Nowy rok akademicki rozpoczęło w sumie 40 kleryków i 55 osób świeckich.
Hierarcha zaapelował, aby w głoszeniu Bożego słowa nie zapominano o tym, co mieści się pod pojęciem logosu, a więc pewnej idei, myśli. – Dzisiaj dostrzegamy pewien prymat praktyki nad refleksją – mówił. Biskup Jan Tyrawa, zwracając się do kleryków, zachęcał do tego, aby czas studiów wykorzystali właśnie na refleksję nad ważnymi problemami.
Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Wojciech Szukalski, podkreślił, że swoją wdzięczność należy wyrazić tym, którzy modlą się o nowe powołania. – Ta modlitwa przynosi konkretne owoce. Nowy rok formacyjny rozpoczyna więcej kandydatów niż w latach poprzednich. To znak wyjątkowej łaski. Z nadzieją patrzymy w przyszłość – powiedział.
Prefekt ds. wychowania, ks. dr Michał Adamczyk, zaznaczył, że pracę formacyjną przyszłych kapłanów można porównać do trudnego procesu, który dokonuje się często poprzez indywidualne kontakty z ojcem duchownym czy moderatorami. – Każdego roku dokonujemy pewnej modyfikacji, która wynika ze współczesnych zagrożeń. Patrzymy na zmiany w ludzkiej mentalności. Do nich również trzeba przygotować przyszłych kapłanów. Pierwszym motywem, z jakim przychodzą do nas kandydaci, jest chęć służenia Bogu i człowiekowi – powiedział kapłan.
Studenci pierwszego roku seminarium pochodzą z Bydgoszczy, mniejszych miejscowości, a nawet z południa Polski. Powołanie Bartłomieja Brzezińskiego dojrzewało w bydgoskiej parafii Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. – Ta droga w moim przypadku była rozeznawana w różny sposób. To m.in. uczestnictwo w kursie dla ceremoniarzy parafialnych i pojawiające się pytanie, co dalej? Następnie były rekolekcje powołaniowe w seminarium, po których nastąpiło oswajanie się z myślą, że Pan Bóg widzi mnie na tej drodze – powiedział.
Nowy rok akademicki zainaugurował także Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, który został powołany 8 września 1982 roku przez kard. Józefa Glempa. Tak jak wyższe seminarium jest on włączony w struktury sekcji bydgoskiej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Rozpoczynamy kolejny rok nauki w zakresie teologii. Część naszych świeckich studentów przygotowuje się w ten sposób do pracy katechetycznej, a część pragnie pogłębienia swojej wiedzy religijnej – dodał dyrektor, ks. dr Mirosław Gogolik.
Z racji przypadającej 30. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. dr Lech Bilicki wygłosił wykład zatytułowany: „Naród w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego”. Kapłan podkreślił, że we współczesnych czasach istnieją zakusy, aby zamazać „ostrość widzenia” poszczególnych narodów, ich roli i specyfiki. – Myśli prymasa o narodzie – kiedy wciąż się w nie wczytujemy – są aktualne. Były to nawet niejednokrotnie myśli prorocze, zapowiadające to, co przyjdzie, na co trzeba być gotowym, przed czym trzeba się obronić, aby nie stracić ducha narodu i tożsamości – powiedział kapłan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.