Rekordowa liczba osób na Hubertusie Świętokrzyskim
02 października 2011 | 17:24 | dziar Ⓒ Ⓟ
Co najmniej 6 tys. osób uczestniczyło w Mszy św. odprawionej w Tokarni k. Kielc z okazji Hubertusa Świętokrzyskiego – święta myśliwych i leśników. Imprezę tę zorganizowano na terenie skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej już po raz piąty.
Polowej Mszy św. przy zabytkowym kościółku przewodniczył nestor księży myśliwych w regionie – ks. kapelan Franciszek Berak, proboszcz z Daleszyc. W homilii przypomniał, że u podstaw myślistwa leży troska człowieka o przyrodę, powierzoną mu wraz z zasobami ziemskimi przez Boga Stwórcę. Wspomniał także postać św. Huberta – patrona myśliwych. Eucharystię koncelebrowało kilku księży – myśliwych.
Podczas Eucharystii, rozpoczynającej nowy sezon łowiecki, zaprezentowali się hejnaliści oraz Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego. W strojach szlacheckich wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kielc.
Dla uczestników Hubertusa Świętokrzyskiego organizatorzy przygotowali bardzo wiele atrakcji. Odbyły się m.in.: tradycyjna jeździecka pogoń za lisem i – po raz pierwszy – atrakcyjne prezentacje hippiczne.
„Oblegane były pokazy tresury psów myśliwskich i pokazy sokolnicze, co nas – organizatorów cieszy, bo ‘Hubertus’ jest w założeniu lekcją przyrody i sposobem na pokazanie myślistwa we właściwym proekologicznym świetle” – powiedziała KAI rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Ryń. Dodała, że impreza nabiera charakteru wielopokoleniowego i jest ceniona jako dobry sposób na rodzinną niedzielę.
W tym roku po raz pierwszy odbył się również występ artystyczny dzieci ze szkół współpracujących z myśliwymi. Prowadzono także konkursy z nagrodami dla najmłodszych. „Wszystkie dzieci, rysujące wrażenia z imprezy albo postać św. Huberta, otrzymały nagrody” – zapewnia Beata Ryń.
Organizatorami Hubertusa w skansenie w Tokarni byli: Urząd Marszałkowski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zarząd Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.
Msza św. ku czci świętego Huberta, zwana „Mszą hubertowską” jest zakorzeniona w tradycji łowieckiej całej Europy. W kanonach liturgii katolickiej występuje od średniowiecza, a jej rodowód nawiązuje do ceremoniału tzw. Mszy rycerskich, odprawianych przed bitwami i wyprawami wojennymi z graną na rogach muzyką z motywami myśliwskimi. Były to zwykle fanfary, marsze oraz kompozycje zwane Mszami na cześć św. Huberta.
W Polsce tradycja Mszy św. hubertowskiej sięga czasów jagiellońskich i przejęta została ok. XV w. Kult św. Huberta na ziemiach polskich umocnił się w epoce saskiej. Wtedy w Polsce do kultury myśliwskiej trwale weszła tradycja inauguracji polowań jesienno-zimowych w dzień św. Huberta oraz – zazwyczaj poranna – Msza św. hubertowska, poprzedzająca łowy. Podtrzymywano ją w czasach międzywojennych, a renesans Mszy hubertowskich nastąpił na przełomie lat 80. i 90. XX stulecia .
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.