Kościoły chrześcijańskie interesują się nową ewangelizacją
01 października 2011 | 10:50 | pb (KAI Tirana) / pm Ⓒ Ⓟ
Chrześcijanie innych wyznań bardzo interesują się nową ewangelizacją – powiedział dziś dziennikarzom kard. Péter Erdő. Ponownie wybrany przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) węgierski hierarcha przyznał, że jest pod wrażeniem zaufania jakie mu okazano.
– Nie przypuszczałem, że większość była tak zadowolona z mojej pracy w ciągu minionych pięciu lat – oświadczył prymas Węgier.
Omawiając prace CCEE, zwrócił szczególną uwagę na dialog ekumeniczny i wspólne działania podejmowane z Konferencją Kościołów Europejskich (KEK). Wspomniał o swym niedawnym udziale w spotkaniu KEK w Budapeszcie nt. misji w Europie. – Nasi bracia chrześcijanie bardzo interesują się nową ewangelizacją – stwierdził kard. Erdő. Jego zdaniem możliwe jest w tej dziedzinie „rozwijanie solidarności międzychrześcijańskiej”. Nie możemy jednak wspólnie prowadzić całej ewangelizacji. – Nie ma między nami pełnej komunii, więc i misja nie może być w pełni wspólna – zaznaczył kardynał.
Jednocześnie wyraził nadzieję, że CCEE będzie nadal dawała moralne wsparcie Kościołom lokalnym w Europie, zwłaszcza tym, które znajdują się w „szczególnej sytuacji”.
Z kolei abp Józef Michalik zauważył, że został wybrany zgodnie z kryterium, iż jednym z wiceprzewodniczących CCEE powinien być przedstawiciel krajów Europy Wschodniej, które uwolniły się od komunizmu. Podkreślił, że CCEE jest „laboratorium wiary”, w którym uczestnictwo pozwala za każdym razem odkryć coś nowego, a przede wszystkim lepiej służyć.
Drugi z nowo wybranych wiceprzewodniczących, kard. Angelo Bagnasco z Włoch wskazał, że CCEE pomaga w rozwoju Kościołów lokalnych przez to, że przewodniczący krajowych episkopatów dowiadują się z pierwszej ręki o tym, co dzieje się poza własnym krajem, w Kościele na naszym kontynencie. – Możemy podzielić się swoim punktem widzenia i własnymi doświadczeniami, uściślić kryteria oceny, a także wzbogacić nasze wspólnoty chrześcijańskie, aby nie były zamknięte w sobie, otworzyć ich horyzonty – zaznaczył włoski kardynał. Przede wszystkim zaś CCEE „umożliwia komunię między episkopatami”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.