Ratowo: Europejskie Dni Dziedzictwa
26 września 2011 | 16:09 | eg Ⓒ Ⓟ
Około 150 osób skorzystało w niedzielę 25 września z możliwości obejrzenia sanktuarium i kompleksu klasztornego w Ratowie w diecezji płockiej. Wszystko odbywało się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które zorganizowano w tym zabytkowym miejscu po raz pierwszy.
Wydarzenie zainaugurowała Msza św. wotywna ku czci św. Antoniego Padewskiego, patrona sanktuarium. W programie dnia znalazł się także wykład poświęcony przeszłości Ziemi Zawkrzeńskiej, na terenie której leży Ratowo.
Około 150 osób zdecydowało się zwiedzić zabytkowy kompleks, po którym oprowadzał rektor ks. Pawłowski oraz młodzież z „Wojska Gedeona”. Zwiedzający, którzy przyjechali m.in. z Warszawy, Ciechanowa, Żuromina i Mławy, mogli zobaczyć pomieszczania sanktuarium i klasztoru, wraz z podziemiami.
„Największym zainteresowaniem cieszyły się podziemia sanktuarium i klasztoru, gdzie m.in. znajdują się groby zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które ponad 80 lat miały w Ratowie swój dom. Zwiedzający chętnie koncentrowali swoją uwagę także na zabytkowych organach, pochodzących z 1752 roku” – powiedział KAI ks. rektor Bogdan Pawłowski.
Gospodarz obiektu podkreślił, że Europejskie Dni Dziedzictwa w Ratowie miały wymiar edukacyjny, ponieważ uczestniczyli w nich nauczyciele wraz z uczniami. Ponadto miały one spełnić funkcję promującą zabytek, domagający się aktualnie renowacji.
Zwiedzający Ratowo mogli także obejrzeć emisję filmu o sanktuarium pt. „Gdzie śpiewa skowronek” oraz wysłuchać koncertu organowego muzyki sakralnej w sanktuarium, w wykonaniu Marcina Chojnackiego, organisty z parafii Unieck.
Sanktuarium w Ratowie w diecezji płockiej jest miejscem kultu św. Antoniego Padewskiego, wielkiego przedstawiciela chrześcijańskiej Europy. Jest ono zabytkowym, pobernardyńskim kompleksem klasztornym, stanowiącym unikatowy przykład polskiej sztuki sakralnej okresu rokoka (tzw. płonące rokoko). Zabytek można było obejrzeć w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym. W tym roku odbywały się one pod hasłem „Kamienie milowe”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.