Gdańsk: VII Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych
22 września 2011 | 16:09 | als Ⓒ Ⓟ
Apologia, czyli obrona Kościoła – to temat VII już Zjazdu Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Potrwa on do piątku, 23 września. W tym roku po raz pierwszy jest on otwarty dla publiczności.
– Przyjęliśmy klucz geograficzny. Chcemy ukazać, że konieczność obrony wartości chrześcijańskich i Kościoła jako formy życia chrześcijan z Chrystusem w różnych miejscach w różny sposób angażuje teologów – mówi ks. Filip Krazue, sekretarz metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Ks. Krauze wyjaśnia „apologia to obrona. Już sam Jezus Chrystus uprawiał apologię argumentując swoje boskie posłannictwo i wiarygodność Ewangelii wobec faryzeuszy”. – Z ludzkiego punktu widzenia apologia ta nie była skuteczna, bo przecież został ukrzyżowany, został odrzucony – dodaje sekretarz. – Ale fakt zmartwychwstania ukazuje pełną skuteczność apologii, ponieważ zabicie głosiciela nie eliminuje prawdy. Dodatkowo – tą prawdą jest zmartwychwstanie. Ojcowie i pisarze wczesnochrześcijańscy wyjaśniali w kontekście istniejącej kultury, że chrześcijaństwo może zaoferować przede wszystkim wartości zbawcze – dodaje.
Jak podkreśla ks. Krauze, na zjazd przyjechali bardzo interesujący prelegenci. – To ważny temat. Codziennie giną katolicy i chrześcijanie za wiarę w Chrystusa w różnych częściach świata. To nie są czasy Nerona, to są czasy współczesne, które do nas apelują. To ważne, by zapytać o własną postawę, gdy na własnym podwórku nasza wiara bywa kontestowana, a Kościół bywa nazywany zbrodniczą sektą – dodaje sekretarz metropolity.
A jak to jest z apologią na naszym własnym podwórku? – pyta duchowny. – Trzeba przyznać, że nasz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i my księża czujemy się bardziej do tego wezwani. Metropolita jasno formułuje problemy. Na przykład tak było z promocją Halloween w zeszłym roku. Arcybiskup jasno wypowiedział się na temat zubażania tradycji chrześcijańskiej i pominięcia ważności dnia Wszystkich Świętych. Inny przykład – w stosunku do Nergala trzeba było postawić jakieś granice komercji i zapytać jak to możliwe że osoby wierzące i religijne są w ten sposób lekceważone czy policzkowane? – wyjaśnia ks. Krazue.
W tym roku spotkania teologów są otwarte dla publiczności. – Temat jest na tyle aktualny również dla ludzi świeckich, którzy nie raz czują jakby nie mieli gruntu pod stopami, kiedy kościelność jest kwestionowana. A ten grunt trzeba dać, bo jest to też zdanie praktyczne dla teologów – dodaje sekretarz metropolity.
Spotkania odbywają się w auli Jana Pawła II, która mieści się przy gdańskiej kurii w Oliwie. Szczegółowy plan wykładów znajduje się na stronie internetowej diecezji gdańskiej www.diecezja.gda.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.