Spotkanie władz samorządowych miast i gmin z całej diecezji
21 września 2011 | 13:22 | jm Ⓒ Ⓟ
Rys historyczny, społeczny i duszpasterski, troska o zachowanie dziedzictwa dóbr kultury oraz działalność charytatywna stały się głównymi tematami dzisiejszego spotkania prezydentów, burmistrzów, wójtów miast i gmin terytorialnie należących do diecezji, które odbywało się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.
Według ordynariusza diecezji, biskupa Jana Tyrawy, takie spotkanie było bardzo potrzebne i długo wyczekiwane. – Sens naszej działalności spełnia się w służbie społeczeństwu. Musimy omawiać problemy i szukać rozwiązań, które pomogą temu społeczeństwu lepiej służyć. Spotykamy się w trosce o mieszkańców – powiedział.
Hierarcha zwrócił uwagę na siłę oddziaływania i możliwości samorządów. Podkreślił, że wspólne wspieranie się na poszczególnych odcinkach współpracy może zaowocować. – Trzeba pewnymi sprawami dobrze pokierować, aby obalić pewien mit o rozdziale państwa od Kościoła. Istnieje przecież i taka funkcja państwa, która ma za zadanie wspieranie obywateli również w sferze religijnej. Niezależnie o jaką religię będzie chodziło – podkreślił.
Mówiąc o Kościele i trosce o zachowanie dziedzictwa dóbr kultury, ekonom diecezji bydgoskiej, ks. prałat Przemysław Książek, podkreślił, że nie da się budować owej kultury bez religii oraz wiary. – Wszędzie tam, gdzie podcina się chrześcijańskie korzenie, następuje regres kultury, obyczajów, szacunku do człowieka. Kultura ma również swoje fundamenty materialne. Samorządy i parafie są w pewnym stopniu na siebie skazane. Pracują z tymi samymi ludźmi i dla tych samych ludzi – powiedział.
Z kolei kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, ks. dr Lech Bilicki, dodał, że młoda diecezja bydgoska w pewien sposób już okrzepła, zwłaszcza w swoich strukturach. – Na pewno potrzeba jeszcze sporo czasu, aby wszystko zaczęło funkcjonować w należytym wymiarze. Jednak musimy pamiętać, że najważniejsze jest dobro drugiego człowieka. Patrząc na współpracę, funkcjonowanie władzy świeckiej jak i kościelnej, chociażby w wymiarze parafialnym, gdzie dochodzi do relacji proboszcz – władza, jest ona dobra i owocna – podkreślił.
W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Bydgoszczy, burmistrzowie, starostowie i wójtowie m.in. takich gmin i miast jak: Białe Błota, Łobżenica, Kcynia, Sępólno Krajeńskie, Sadki, Wyrzysk czy Nakło nad Notecią.
Jan Wach, który jest wójtem gminy Sicienko podkreślił, że Kościół i samorząd służą tym samym ludziom, a zakresy działalności w dużej mierze się pokrywają. – Na naszym terenie ta współpraca jest przykładnie poukładana i realizowana. Współpracujemy ze wszystkimi parafiami. Niekiedy gmina może coś zrobić dla parafii, a czasami odwrotnie – powiedział. – W przypadku gminy Białe Błota współpraca jest bardzo owocna. Zarówno w zakresie organizacji religii jak i na niwie kulturalnej, społecznej. Dobrze, że spotykamy się, aby porozmawiać o tym w szerszym gronie – powiedziała wójt Katarzyna Kirstein-Piotrowska.
Ważnym elementem współpracy samorządów i Kościoła jest także obszar katechizacji oraz działalności charytatywnej. – Wszyscy odpowiadamy za wychowanie dzieci i młodzieży. Aby umożliwić nauczycielom religii dobre warunki pracy, możliwości innego rodzaju zajęć, ta jednomyślność jest bardzo istotna – powiedział dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Mirosław Gogolik. – Nasza współpraca owocuje konkretnymi działaniami oraz projektami. To uczestnictwo w zadaniach zleconych, a także współpraca przy organizacji wypoczynku dla dzieci. Samorządy mają inne możliwości, przez co możemy czynić tyle dobra – dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, ks. prałat Wojciech Przybyła.
W spotkanie wpisała się również prezentacja albumu „Diecezja Bydgoska – Kościoły”. Niezwykłość i unikalność publikacji polega na pokazaniu wszystkich kościołów parafialnych, gdzie skupia się życie religijne wspólnot, a także niemal wszystkich kościołów filialnych i kaplic.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.