Diecezja płocka: Europejskie Dni Dziedzictwa
20 września 2011 | 19:21 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. wotywna do św. Antoniego Padewskiego, wykład o przeszłości archeologicznej Ziemi Zakrzeńskiej i zwiedzanie sanktuarium wraz z podziemiami znajdą się w programie Europejskich Dni Dziedzictwa w Ratowie, w diecezji płockiej. Wszyscy chętni będą mogli wziąć w nich udział w niedzielę 25 września.
Sanktuarium w Ratowie jest miejscem kultu św. Antoniego Padewskiego – wielkiego przedstawiciela chrześcijańskiej Europy. Jest unikatowym na Mazowszu zabytkiem sztuki sakralnej „płonącego rokoka”. W tym roku włączyło się ono w Europejskie Dni Dziedzictwa.
W programie znajdzie się Msza św. wotywna ku czci św. Antoniego Padewskiego o godz. 9.30. Następnie o godz. 10.30 będzie można wysłuchać wykładu poświęconego przeszłości Ziemi Zakrzeńskiej, w tym Ratowa i okolic. Wygłosi go Marek Janusz Piotrowski, prezes ciechanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
W godz. 12.00-15.00 wszyscy chętni będą mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem zabytkowe sanktuarium, wraz z podziemiami i pomieszczeniami klasztornymi. Wejście odbywać się będą co godzinę, o pełnych godzinach. Wydarzenie zakończy się koncertem organowym muzyki sakralnej w sanktuarium.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sanktuarium-ratowo.pl.
Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym, swoistym świętem zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea zrodziła się w 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy. W 1991 r. ustanowiono Europejskie Dni Dziedzictwa. Biorą w nich udział m.in. zabytki sakralne, dla których dni są szansą promocji. W Polsce EDD odbywają się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku pod hasłem „Kamienie milowe”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.