Abp Gądecki odnowił akt zawierzenia Poznania Matce Bożej w Cudy Wielmożnej
18 września 2011 | 21:43 | msz Ⓒ Ⓟ
W święto Matki Bożej w Cudy Wielmożnej na poznańskim Starym Rynku abp Stanisław Gądecki odnowił akt zawierzenia stolicy Wielkopolski Pani Poznania. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła.
W homilii wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zauważył, że wierny chrześcijanin na co dzień spotyka się z szyderstwem, a nawet z prześladowaniami z powodu wiary. Łatwo jest wtedy zwątpić i utracić wiarę. – Powinniśmy wówczas jak św. Jan wziąć Maryję do siebie i uczyć się trwania przy Chrystusie – przekonywał abp Gądecki.
Jak zauważył metropolita poznański, „konsekwencją trwania przy krzyżu zawsze jest zmartwychwstanie”. Wiceprzewodniczący KEP zaapelował, by „mieszkańcy Poznania powierzali swoje życie Matce Bożej i żyli miłością Boga i bliźniego w rodzinach i środowiskach pracy”.
Zgromadzeni w sanktuarium oo. franciszkanów mieszkańcy Poznania, przedstawiciele władz miasta oraz harcerze przeszli w procesji z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej na Stary Rynek pod Ratusz.
– Maryjo, przeczysta Matko Pana naszego Jezusa Chrystusa, Pani Poznania, Matko w Cudy Wielmożna. Pragniemy zawierzyć w Twoją macierzyńską opiekę miasto i wszystkich jego mieszkańców. Bądź zawsze naszą orędowniczką i pomocą naszego poznańskiego ludu – modlił się metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że patronat Maryi nad Poznaniem przypomina obraz mądrej, zapobiegliwej niewiasty zawarty w Księdze Rodzaju.
– Ona czuwa, starając się, aby nikomu niczego nie zabrakło, co jest konieczne do zbawienia. Prosimy Maryję, opiekunkę Kościoła, aby wszystkie kręgi Kościoła o różnym natężeniu gorliwości przygarniała do siebie i bliżej swojego Syna – mówił abp Gądecki.
Zaapelował, by mieszkańcy Poznania nie ulegali presji relatywizmu i oddawali się w opiekę Pani Poznania.
Święto Pani Poznania zakończyło 24. Tydzień Maryjny. Głównym tematem tygodnia była osoba św. Maksymiliana Marii Kolbego z okazji 70. rocznicy jego śmierci. Na Starym Rynku w tym czasie trwał też doroczny jarmark franciszkański.
Kult obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej sięga połowy XVII wieku, kiedy to kwestarz franciszkański brat Tomasz Dybowski kupił namalowany na desce maleńki wizerunek Madonny z Dzieciątkiem. W czasie potopu szwedzkiego zakonnik, nosząc na piersiach obraz, chodził po mieście i prosił o jałmużnę dla biednych. Wizerunek miał budzić ofiarność mieszkańców.
Od 1670 roku obraz umieszczony jest w ołtarzu kaplicy znajdującej się w lewej nawie kościoła oo. franciszkanów. W 1968 roku łaskami słynący wizerunek ukoronował Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.