Abp Zimoń: rodzina śląska Bogiem silna przyszłością Kościoła, narodu i państwa
18 września 2011 | 16:09 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Rodzina śląska, wielopokoleniowa, sakramentalnie umocniona, oparta o wspólną modlitwę w domu, o niedzielną Eucharystię, o czytanie Pisma Świętego, o pogłębiony kult maryjny jest przyszłością Kościoła, narodu i państwa” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń do uczestników I Światowego Zjazdu Ślązaków, którzy w niedzielę, 18 września, zgromadzili się na Mszy św. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Abp Zimoń podkreślił, że choć na śląskiej ziemi w ciągu wieków Ewangelia czytania była w różnych językach, to pozostaje ona zawsze tą samą, jedną Dobrą Nowiną. Zauważył, że wciąż nie ma Ewangelii w języku śląskim.
Witając uczestników Zjazdu podkreślił, że łączy ich przywiązanie do śląskiej ziemi. „Chcemy być razem, spotykać się, wspominać” – mówił metropolita katowicki. Wyraził nadzieję, że powstanie Encyklopedia Śląska i nabierze nowego rozmachu Instytut Śląski.
Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii stwierdził, że każdy człowiek ma pewien zestaw spraw i zadań do wykonania, a nagrodą za ich wypełnienie jest sam Bóg, wspólnota z Nim na wieki. „Trzeba porzucić myślenie kategoriami czystej sprawiedliwości. Tu chodzi o dar, o łaskę, którą nam Bóg daje” – wyjaśniał kaznodzieja.
Stwierdził dalej, że życie na Śląsku często porównywane jest raczej do pracy w kamieniołomach niż w winnicy. Że Śląsk pokazywany jest jedynie jako region węgla i stali, gdzie życie jest trudne i niebezpieczne. Wspomniał przypadającą akurat tego dnia drugą rocznicę katastrofy w kopalni „Wujek-Śląsk”. „To obraz jednostronny” – zaakcentował abp Zimoń wskazując, że jest też inny Śląsk, pełen lasów i drzew, ogrodów, kultury, wyższych uczelni. Podkreślił, że trzeba popierać wszelkie działania zmierzające do poprawy warunków życia na Śląsku, żeby coraz bardziej stawał się winnicą, a nie kamieniołomem.
Dużą część homilii metropolita katowicki poświęcił sprawom rodziny. Nazwał ją skarbem skarbów, którego trzeba bronić i o który trzeba się nieustannie starać. „Rodzina należy do podstawowych wartości obecnych i pielęgnowanych w śląskiej tradycji” – zaznaczył abp Zimoń. Zwrócił uwagę na pojawiające się tendencje do niewłaściwego używania wolności w rodzinach, do braku szacunku dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, na groźne zachwianie równowagi demograficznej. Przypomniał, ze archidiecezja katowicka stworzyła sprawny system pomocy dla rodziny i silne duszpasterstwo rodzin.
„Rodzina śląska, wielopokoleniowa, sakramentalnie umocniona, oparta o wspólną modlitwę w domu, o niedzielną Eucharystię, o czytanie Pisma Świętego, o pogłębiony kult maryjny jest przyszłością Kościoła, narodu i państwa” – powiedział z naciskiem metropolita katowicki. Dodał, że jeśli jest ona Bogiem silna, to oprze się burzom tego świata. Zaznaczył też, że na Śląsku w ciągu sprawowania swej posługi pasterskiej spotkał wielką liczbę dobrych rodzin.
I Światowy Zjazd Ślązaków został zorganizowany w dniach 16-18 września br. przez Związek Górnośląski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Celem Zjazdu jest integracja Ślązaków zamieszkujących różne strony świata, wokół ziemi ojczystej, śląskiego systemu wartości i śląskiego dziedzictwa kulturowego, dorobku cywilizacyjnego wypracowanego przez wszystkich Ślązaków niezależnie od ich narodowości, wyznania i statusu społecznego. Promowanie wizerunku Ślązaka – Europejczyka otwartego na innych i różne kultury, zachowującego swą godność, czerpiącego radość z bycia Ślązakiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.