Bp Balcerek: rocznica 17 września przypomina o konsekwencji odrzucenia Boga
17 września 2011 | 17:43 | msz Ⓒ Ⓟ
O pamięć o tym, co wydarzyło się tragicznego 17 września 1939 r. zaapelował bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystej Mszy św. w poznańskim kościele pw. św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła, sprawowanej w 72. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.
– Tragiczny dzień 17 września 1939 r. przypomina nam o konsekwencji odrzucenia Boga jako Stwórcy, jako źródła stanowienia o tym, co jest dobre, a co złe, co najgłębiej stanowi o człowieczeństwie – przekonywał w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Przypomniał, że atak 1 września Niemiec i szesnaście dni później Rosji Sowieckiej zyskał miano „rozbioru Polski”. Kaznodzieja zauważył, że nadszedł już najwyższy czas, by poznać i zrozumieć motywy i mechanizmy niemieckich i radzieckich agresorów. – Nie wspominamy tamtych tragicznych wydarzeń, by tworzyć narodowe stereotypy czy szerzyć nienawiść, ale po to, by rozbudzić sumienia i odczytać wskazania na przyszłość – zwrócił uwagę bp Balcerek.
Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej paląca jest potrzeba uznania Boga jako miary naszego życia, człowieczeństwa i Jego krzyża, jako znaku odkupienia. – Krzyż w każdej sytuacji pozostaje znakiem odkupienia i nadziei, przestrzenią umożliwiającą pojednanie – przekonywał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Pokoju na świecie nie gwarantuje żaden pakt, tylko krzyż, bo „w nim zostaje przezwyciężone dobrem, a śmierć zmartwychwstaniem”. Bp Balcerek stwierdził, że tragiczna data 17 września domaga się od nas dziś uznania roli i znaczenia Boga w naszym życiu i wyznawania wiary.
Wierni zgromadzeni w kościele pw. św. Antoniego modlili się za żyjących obrońców ojczyzny, poległych w czasie II wojny światowej.
W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych służb mundurowych, kombatanci, harcerze i licznie zgromadzeni poznaniacy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.