Polskie wspólnoty L’ Arche świętują 30-lecie
12 września 2011 | 15:25 | mp / ms Ⓒ Ⓟ
17 września z udziałem kard. Franciszka Macharskiego wspólnoty L’ Arche zainaugurują obchody 30-lecia działalności w Polsce. L’ Arche – założona przez Jeana Vanier – jest międzynarodowym ruchem, którego celem jest tworzenie wspólnot z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Program sobotnich uroczystości przewiduje o godz. 14. Mszę św. celebrowaną przez Kardynała Franciszka Macharskiego w Kościele Matki Bożej Pocieszenia w Czarnochowicach. Następnie w sąsiednich Śledziejowicach odbędzie się otwarcie jubileuszu 30-lecia miejscowej wspólnoty, czemu towarzyszyć będzie program artystyczny. W trakcie uroczystości odbędzie się także loteria fantowa, premiera książki o wspólnocie w Śledziejowicach, warsztaty plastyczne dla dzieci.
Pierwsza wspólnota L’Arche w Polsce została założona właśnie w podkrakowskich Śledziejowicach. Powstała we wrześniu 1981 roku, trzy miesiące przed ogłoszeniem stanu wojennego. Założycielkami wspólnoty były Małe Siostry Jezusa, które przy współpracy z kard. Franciszkiem Macharskim oraz Międzynarodową Federacją L’Arche zakupiły dom w Śledziejowicach. Inicjatywa zyskała legalny status w roku 1989 rejestrując się jako Fundacja Arka, a następnie, w roku 2010, zmieniła nazwę na Fundacja L’ARCHE. W roku 1994 powstała wspólnota w Poznaniu, w roku 1999 – wspólnota we Wrocławiu, a od 2009 roku tworzy się kolejna wspólnota – w Warszawie.
Obecnie Fundacja L’ARCHE w Polsce to 4 wspólnoty, 5 domów całodobowej opieki, 1 Warsztat Terapii Zajęciowej, 1 Środowiskowy Dom Samopomocy. Fundacja wspiera 67 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Co roku współpracuje z około setką wolontariuszy.
Obchody 30-lecia l’ Arche w Polsce zaplanowane zostały na cały rok. Oto główne spośród kolejnych wydarzeń:
Listopad-grudzień 2011 – spektakl „Sens nadziei” w Poznaniu
Grudzień 2011 – wspólne kolędowanie dla przyjaciół i gości w domu L’ARCHE we Wrocławiu
Grudzień 2011 – styczeń 2012 – koncert połączony z opłatkiem w Poznaniu.
Marzec 2012 – koncert zespołu Raz Dwa Trzy (Wspólnota w Śledziejowicach)
Maj 2012 – majówka, dzień otwartych drzwi Wspólnoty we Wrocławiu
2 czerwca 2012 – kulminacja obchodów 30-lecia w Poznaniu – piknik nad Maltą.
Lipiec 2012 – uroczyste otwarcie Wspólnoty w Warszawie
Październik 2012 – uroczystości kończące rok obchodów 30-lecia L’Arche
Obchodom 30-lecia będzie towarzyszyła wystawa zdjęć o L’ARCHE. Będzie ją można zobaczyć w wielu miastach.
Życie wspólnotowe w „L’Arche” opiera się na zasadzie partnerstwa, rozumianego jako wymiana darów pomiędzy osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi. Wspólnie prowadzi się dom, spożywa posiłki, pracuje i modli. Nie ma tam też typowego dla instytucji charytatywnych podziału na odrębne światy: opiekunów i podopiecznych. Wzajemnym relacjom towarzyszy zasada przyjaźni. Słabość i niepełnosprawność traktuje się tam wręcz jako „dar”, a nawet „szansę”, która zbliża ludzi do siebie oraz wyzwala dobro.
Podkreśla się, że osoby z upośledzeniem mają do odegrania wielką rolę we współczesnym świecie i w Kościele. Bowiem osoby te będąc ograniczone w rozwoju intelektualnym, rozwijają się szczególnie w sferze duchowej i emocjonalnej, krótko mówiąc: w sferze miłości. Cechuje je nieograniczone zaufanie, wierność w przyjaźni i bezinteresowność, jak również wyczucie sfery sacrum.
Arka nie aspiruje do tego, by jej styl, metody, osiągnięcia uważano za najważniejsze, najlepsze rozwiązanie problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stara się jednak być bardzo jasnym, wyrazistym przykładem, że społeczeństwo kierujące się prawdziwym humanizmem, musi mieć fundament zbudowany na umiejętności przyjęcia i szanowania również tych najmniejszych i najsłabszych spośród nas wszystkich.
Twórcą wspólnot jest Jean Vanier, filozof i pisarz. Urodził się w 1928 r. i jest synem gubernatora generalnego Kanady, we wczesnej młodości był oficerem marynarki wojennej. Po kilku latach służby na jednym z brytyjskich lotniskowców, zrezygnował z kariery wojskowej, po czym studiował teologię i filozofię.
W 1964 r. Vanier kierowany wewnętrznym powołaniem kupił niewielki dom w Trosly pod Paryżem, postanawiając odtąd dzielić swe życie z osobami niepełnosprawnymi. Tak powstała pierwsza wspólnota „L’Arche” (Arka). Duchowym ojcem wspólnoty przez kilkadziesiąt lat był znany dominikanin o. Thomas Philippe.
W kilka lat po powstaniu „Arki”, Jean Vanier wraz z Marie-Helene Mathieu powołał kolejny ruch wspólnotowy: „Wiara i Światło”, skupiający osoby zdrowe oraz niepełnosprawnych i ich rodziny, nie mieszkające jednak pod wspólnym dachem, ale w jednej parafii, dzielnicy czy mieście. Tworzą one środowisko, koncentrujące się wokół najsłabszych. Ruch ten powstał w Lourdes, podczas międzynarodowej pielgrzymki osób niepełnosprawnych, zorganizowanej przez Vaniera na Wielkanoc 1971 r.
Ruchy „Arka” oraz „Wiara i Światło”, choć powstały na gruncie Kościoła katolickiego, dziś zrzeszają, np. w Rosji, Indiach czy na Bliskim Wschodzie, ludzi różnych wyznań i religii. Pokazują w ten sposób, że osoby z upośledzeniem umysłowym mogą odegrać istotną rolę w budowaniu jedności międzywyznaniowej i jedności między religiami.
„L’ Arche – Arka” ma 137 wspólnot w 35 krajach świata, na niemal wszystkich kontynentach. Federacja L’ARCHE skupia około 5000 członków, w tym 2278 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które zamieszkują w domach prowadzonych przez Federację. Ponadto w zajęciach organizowanych w warsztatach pracy uczestniczy dodatkowych 1316 osób z niepełnosprawnością. Łącznie Federacja wspiera 3594 osób z niepełnosprawnością intelektualną (dane z roku 2009).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.