Poznań: uroczysta inauguracja odnowionych obiektów sakralnych
09 września 2011 | 13:23 | ms Ⓒ Ⓟ
Ponad trzynaście milionów złotych kosztowała renowacja czterech zabytkowych budowli sakralnych znajdujących się na poznańskim Trakcie Królewsko-Cesarskim. Prace konserwatorskie prowadzono przy wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
„Wyrażam moją radość z pomyślnej realizacji projektu, dzięki któremu możemy wspólnie upiększać Wielkopolskę oraz ratować bezcenne i piękne zabytki świadczące o dziedzictwie naszej kultury i ducha” – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki. Podczas uroczystej inauguracji odnowionych obiektów wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podziękował kapłanom za troskę o świątynie, przypominając, że 75 proc. zabytków w Polsce to budynki sakralne.
Projekt renowacji obiektów na Trakcie Królewsko-Cesarskim objął kompleksową adaptację zabytkowych budynków przy ul. Filipińskiej na potrzeby Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia. „W szkole uczy się 132 uczniów i bardzo cieszymy się, że będziemy mogli korzystać teraz z tak pięknych, zabytkowych pomieszczeń” – mówi Bożenna Sadkowska, dyrektor szkoły. Poznańska Szkoła Katedralna istnieje od 2006 roku i do tej pory korzystała z budynków zastępczych.
Projekt dotyczył także renowacji zabytkowego kościoła św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim, w tym konserwacji ołtarza głównego, remontu dachu, elewacji, muru wokół kościoła i drogi procesyjnej. Renowacji poddano także ołtarz główny, ambonę, obrazy i rzeźbę Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku w kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa.
Czwartym obiektem ujętym w projekcie był kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach z cennymi malowidłami ściennymi Tadeusza Sulimy Popiela.
Podczas inauguracji odnowionych obiektów sakralnych odbył się koncert w wykonaniu uczniów Katedralnej Szkoły Muzycznej.
Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 13 milionów złotych, a kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej przekroczyła osiem milionów złotych. Odnowione obiekty można zwiedzić wirtualnie na stronie www.archpoznan.pl/trakt.
Jest to już szósta inwestycja na terenie archidiecezji poznańskiej współfinansowana ze środków pomocowych Unii Europejskiej oraz Funduszy Norweskich. Wcześniej renowacji poddano m.in. kościoły drewniane Wielkopolski, poznańską farę i gmach Akademii Lubrańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.