Koziebrody: jubileusz 300-lecia cudownego obrazu Matki Bożej
08 września 2011 | 17:01 | eg Ⓒ Ⓟ
300. rocznicę istnienia słynącego cudami obrazu Matki Bożej obchodzono 8 września w Koziebrodach w diecezji płockiej. Uroczystej Eucharystii w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył bp Roman Marcinkowski, który w homilii prosił rodziny, aby jako wzór stawiały sobie Świętą Rodzinę z Nazaretu.
Bp Marcinkowski zwrócił uwagę na wielość zagrożeń, jakie czyhają na polską, współczesną rodzinę, mówił o „rozbitych więziach” i wielu trudnościach, przez jakie musi przejść rodzina. Mówił także o trudzie, jaki podejmują rodzice wychowujący dzieci. Prosił rodziny, aby starały się naśladować życie Świętej Rodziny z Nazaretu, aby brały wzór z Matki Bożej, która cierpliwie i z pokorą wychowywała Jezusa i dbała o Józefa.
W dniu ludowego święta Matki Bożej Siewnej zwrócił się także do rolników. „Uprawiacie ziemię, która jest cennym skarbem, która łączy naród. Spełniacie w ten sposób swój obowiązek. Wasz trud zasługuje na pochwałę. Produkujecie dobrą, zdrową żywność, radząc sobie z przeciwnościami pogody. Pamiętajcie, że wasze zbiory zawdzięczacie Panu Bogu”, podkreślał w kościele w Koziebrodach.
W uroczystościach rocznicowych w Koziebrodach, oprócz licznie zgromadzonych parafian, wzięli udział także pielgrzymi, którzy tradycyjnie przybyli w tzw. kompaniach z trzynastu okolicznych miejscowości: Siemiątkowa, Radzanowa, Uniecka, Krajkowa, Gralewa, Raciąża, Drobina, Góry, Rogotwórska, Staroźreby, Jeżewa, Zawidza i Słupi.
„Z ostatnich dwóch lat znam niezwykłe historie, gdy po ciężkich wypadkach lekarze już nie mogli pomóc chorym i zaniechali terapii, a po szczególnej modlitwie, zaniesionej do Matki Bożej Koziebrodzkiej, dokonał się cud uzdrowienia. Przed jej wizerunkiem modlą się także ludzie uzależnieni od alkoholu”, mówił z okazji jubileuszu ks. Władysław Majewski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach.
W Koziebrodach w diecezji płockiej od 300 lat czczona jest XVII-wieczna kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwsze wzmianki o cudach odbywających się za sprawą modlitw przed obrazem Matki Bożej Koziebrodzkiej pochodzą z 1711 r. Potwierdzają to liczne wota, sukienka i korona, które zdobią maryjny wizerunek. 8 września, w święto Narodzenia NMP, do Matki Bożej Koziebrodzkiej pielgrzymują okoliczni mieszkańcy. Zachowały się zapisy potwierdzające, że modlitwa przed cudownym obrazem czyniła cuda. Wierni zapisują swoje prośby i podziękowania Maryi w parafialnej „Księdze próśb i podziękowań”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.