Święto diecezji tarnowskiej
08 września 2011 | 15:10 | eb / pm Ⓒ Ⓟ
Biskupi, duchowieństwo, siostry zakonne, samorządowcy i przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń z całej diecezji wzięli udział w głównych obchodach jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej.
Jubileusz obchodzony jest przez cały rok w parafiach, ale właśnie 8 września, w uroczystość Narodzenia NMP, przypada punkt kulminacyjny tych uroczystości. Matka Boża w tajemnicy Narodzenia jest bowiem patronką diecezji tarnowskiej.
Z tej okazji Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecny był ordynariusz diecezji bp Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy a także hierarchowie wywodzący się z duchowieństwa tarnowskiego. Do Tarnowa przyjechali abp Henryk Nowacki, abp Zygmunt Zimowski, bp Jan Styrna, bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystościach wziął udział bp Antoni Reimann z Boliwii.
Witając gości, biskup tarnowski Wiktor Skworc powiedział, że uroczystość jest „dziękczynieniem nie tyle za wieki istnienia struktur; ile podziękowaniem za pokolenia mieszkańców ziemi, świętych i błogosławionych, którzy w minionym czasie, na różnych płaszczyznach i w różnych sferach życia społecznego współtworzyli historię naszego Kościoła, Małopolski i Podkarpacia, budując na ewangelicznym fundamencie prawdy, miłości i wierności” – powiedział biskup tarnowski.
Abp Michalik mówił w homilii, iż cieszy się, że „diecezja tarnowska, bogactwem pracy i spojrzenia na sprawy Ojczyzny i Kościoła ubogaca innych”.
– Polska zawdzięcza diecezji tarnowskiej ponad 400 parafii, największe seminarium w kraju, najstarsze muzeum diecezjalne, wiele inicjatyw misyjnych, angażowanie w duszpasterstwo polonijnego – mówił arcybiskup.
Przewodniczący KEP podziękował też bp. Skworcowi za jego pracę w Episkopacie – Biskup tarnowski w wielkiej mierze w najtrudniejszych sprawach dźwiga ciężar współodpowiedzialności. Jest zawsze człowiekiem na tak – mówił przewodniczący KEP.
Abp Michalik dziękował także pochodzącemu z diecezji tarnowskiej bp. Stanisławowi Budzikowi sekretarzowi generalnemu KEP za jego zaangażowanie i pracę w Episkopacie.
Kaznodzieja z uznaniem mówił też, że w diecezji tarnowskiej „duża jest pobożność maryjna, a rodziny są wierne tradycji”. – Warto to zachować, jeśli chce się odpowiedzieć na trudne wyzwania, które są i przyjdą – dodał metropolita przemyski. Kaznodzieja wskazywał m.in. na niebezpieczeństwo odłączania wiary od codziennego życia.
Przewodniczący KEP podkreślał też, że „nasz naród musi zachować trzeźwość w ocenie czasów, w których wypadło nam żyć”. Mówiąc o komunizmie, metropolita przemyski stwierdził, że rozliczenie się z tym okresem to sąd nad tymi, którzy byli inwigilowani – nad księżmi i biskupami, gdy innych się pomija.
– Nasz naród musi zachować trzeźwość w ocenie czasów, w których wypadło nam żyć. Osąd trzeba zostawić Bogu, ale wnioski powinien wyciągnąć każdy z nas, zwłaszcza że decyduje się dzisiaj przyszłość Ojczyzny i Kościoła – mówił przewodniczący KEP.
Podczas Mszy św., relikwie bł. Jana Pawła II otrzymały bazyliki w Tarnowie, Limanowej, Szczepanowie i Bochni oraz parafie w Borkach, Lipnicy Murowanej, Pilźnie, Okulicach i pw. bł. Karoliny w Tarnowie.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele środowiska akademickiego, służb mundurowych oraz ruchów i stowarzyszeń.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.