W Zielonej Górze uczczą patrona miasta – Urbana I
08 września 2011 | 13:41 | kk Ⓒ Ⓟ
Msza w intencji samorządowców i mieszkańców Zielonej Góry, przemarsz ulicami miasta z figurą św. Urbana – to duchowe akcenty tegorocznych Dni Zielonej Góry i tradycyjnego w tym regionie Winobrania.
Uroczystości przygotowane przez parafię pw. św. Urbana I rozpoczną się w sobotni wieczór 10 września, gdzie na godz. 20 zaplanowano Mszę św. w intencji władz samorządowych i miejskich oraz mieszkańców Zielonej Góry.
Następnie odbędzie się przemarsz z figurą świętego do zielonogórskiej konkatedry. – Podczas przemarszu zatrzymamy się w trzech miejscach na modlitwę. Pierwsza stacja przy kościele parafialnym, druga przy urzędzie miasta, a trzecia przy zielonogórskiej konkatedrze. Przy pierwszej będziemy modlić się za biskupów i kapłanów naszego miasta. Przy drugiej za prezydenta, wiceprezydentów i radnych naszego miasta, a przy trzeciej za wszystkich mieszkańców Zielonej Góry – powiedział proboszcz ks. Mirosław Donabidowicz.
Przemarsz odbędzie się ulicami: Lubuską, Podgórną, Kupiecką. W przemarszu wezmą udział harcerze ZHP i ZHR, orkiestra Zespołu Szkół Budowlanych oraz zespołów zielonogórskich parafii. Uczestnicy przemarszu będą trzymać w dłoniach świece i pochodnie.
Natomiast w niedzielę 11 września o godz. 12.00 w zielonogórskiej konkatedrze odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta. Potem uczestnicy liturgii przejdą pod ratusz. Będzie im towarzyszyć figura świętego i jego relikwie. Tam słowo do mieszkańców skieruje prezydent miasta Janusz Kubicki oraz bp Stefan Regmunt. Na zakończenie uroczystości odbędzie się błogosławieństwo relikwiami św. Urbana I. Przewidziano także symboliczny toast za mieszkańców.
Mieszkańcom będą towarzyszyć relikwie św. Urbana, które dzięki pomocy jednego z parafian, paulina o. Michała Legana pracującego w rzymskiej parafii św. Urbana, udało się pozyskać w czerwcu br. – Regularnie, każdego 19. dnia miesiąca modlimy się za nasze miasto. Parafianie ułożyli nawet pieśń ku czci świętego – wyjaśnia proboszcz. Na tegoroczne Dni Zielonej Góry „Winobranie” wykonano specjalny relikwiarz.
Pomysł powołania św. Urbana I na patrona miasta to inicjatywa mieszkańców Zielonej Góry. W tym celu utworzono komitet obywatelski. W zeszłym roku podczas Winobrania odbyło się ogłoszenie papieża Urbana I patronem miasta. Zgodziła się na to Stolica Apostolska. W dokumencie z Watykanu czytamy m.in.: „Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy uprawnień nadanych jej przez Najwyższego Pasterza Benedykta XVI, biorąc pod uwagę przedłożoną petycję, przychyla się do próśb i potwierdzenia, że św. Urban, papież, jest Patronem Miasta Zielonej Góry, z czym wiążą się wszelkie prawa i przywileje liturgiczne”.
Bp Stefan Regmunt w homilii poprzedzającej ubiegłoroczne wydarzenie przypomniał, że św. Urban żył w czasach, kiedy trzeba było odważnie świadczyć o Bogu. – Kiedy odmówił oddania pokłonu pogańskim bogom, skazany został na śmierć. W naszym codziennym życiu, tu w Zielonej Górze, również potrzeba odwagi, by być wiernym Jezusowi, bo różnego rodzaju bożków nie brakuje – mówił biskup 5 września w zielonogórskiej konkatedrze.
Parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze została powołana przez bp Stefana Regmunta w 2009 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.