Bp Nitkiewicz: musimy pozostać wierni naszej chrześcijańskiej tradycji
05 września 2011 | 16:17 | apis Ⓒ Ⓟ
Musimy pozostać wierni naszej chrześcijańskiej tradycji, która ukształtowała tożsamość Polski – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 4 września w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w bogoryjskim sanktuarium podczas diecezjalnego dziękczynienia za plony, połączonego z Wojewódzkimi Dożynkami Ekologicznymi.
Ordynariusz diecezji sandomierskiej, zwracając się na początku Eucharystii do zgromadzonych czcicieli bogoryjskiej Madonny, parlamentarzystów, władz samorządowych i rolników odniósł się do historycznych wydarzeń, które obchodzone były w naszym kraju w sierpniu na początku września oraz wskazał na ważność tworzenia mocnego narodu zakorzenionego na Bożym prawie.
– Niedawne obchody wybuchu II wojny światowej i rocznicy podpisania porozumień sierpniowych przypomniały nam chwalebne karty z dziejów naszego narodu. W ich kluczowym momencie potrafiliśmy dać z siebie to, co mamy najszlachetniejszego i najpiękniejszego – mówił bp Nitkiewicz.
– Ten ludzki heroizm bohaterów tamtych wydarzeń, szedł w parze z ich wiarą w Boga i wiernością chrześcijańskiej tradycji narodu, jakże bardzo związanej z kultem Matki Bożej. Przed nami nowe wyzwania, których nie można sprowadzić do kwestii ekonomicznych czy poprawnego ułożenia swojej relacji z innymi narodami – podkreślił biskup.
Ordynariusz zwrócił uwagę, że siła państwa nie zależy tylko od podpisanych porozumień, inwestycji albo od średniego dochodu na mieszkańca.
– Jest różnica między enklawą dobrobytu a zdrowym i silnym narodem. Powolne odchodzenie od tejże tradycji, budowanie społeczności tak jakby Bóg nie istniał, demontowanie autorytetów i relatywizowanie wartości prowadzi nieuchronnie do degeneracji. Samo państwo prawa nie wystarczy, tym bardziej, jeśli prawo stanowione nie uwzględnia prawa naturalnego. Niech nie zabraknie tych tematów w trwającej kampanii wyborczej, niech refleksja nad stanem państwa polskiego obejmie także jego ducha – zaapelował hierarcha.
Na zakończenie uroczystości ordynariusz diecezji poświęcił dożynkowe wieńce i podziękował rolnikom za ich ofiarną i ciężką pracę.
Sanktuarium Matki Boskiej Bogoryjskiej znane było już w XVII i XVIII w. w całej ziemi sandomierskiej. Szczególny udział i zasługi w propagowaniu kultu Matki Bożej na ziemi bogoryjskiej miejscowa tradycja przypisuje pierwszym opiekunom sanktuarium, czyli kanonikom regularnym.
W 1620 r. wybudowany został kościół drewniany wraz z klasztorem, do którego sprowadzeni zostali kanonicy regularni. Przy kościele funkcjonował także szpital. W 1626 r. o. Justus (Justyn) Pomorski sprowadził z Krakowa do Bogorii obraz Matki Boskiej Pocieszenia, dzieło Jana Sochera.
Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy należy do najcenniejszych obiektów sakralnych w diecezji sandomierskiej. W sierpniu ub. r. bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał koronacji bogoryjskiego wizerunku Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.