Treblinka: Msza na terenie byłego hitlerowskiego obozu
04 września 2011 | 13:42 | xap Ⓒ Ⓟ
Mszę w intencji ofiar hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Treblince, odprawił w sobotę pod wzniesionym tam pomnikiem polskim biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Ofiary tamtych zbrodni obligują nas nie tylko do pamięci o nich, ale również do wyciągania ciągle nowych wniosków i starań, abyśmy czuli się w naszej Ojczyźnie, jak we własnym domu – powiedział biskup.
„Żebyśmy ofiarowali tej Ojczyźnie nasze serca i ofiarę, która teraz nie musi być ofiarą z życia, ale z naszej pracy, oddania i myślenia. Żebyśmy pamiętali o potrzebach i kłopotach. Żebyśmy ogarniali naszą modlitwą tych, którzy za pracą muszą ją opuszczać i czują się zawiedzeni, gdyż mają prawo do wspólnoty i rodzinnego domu, jakim jest Ojczyzna” – mówił ordynariusz drohiczyński.
Bp Dydycz zaapelował również o modlitwę ”w intencji ożywienia naszych rodaków przed zbliżającymi się wyborami” i powszechny udział w tym wydarzeniu. Podkreślił iż fakt, że połowa Polaków nie uczestniczy w wyborach tanowi „nietakt w stosunku do tych, którzy oddawali życie i oskarżenie dla nas wszystkich”.
Homilię podczas tej Eucharystii wygłosił ks. Paweł Rytel – Andrianik z Jerozolimy, a pochodzący z pobliskiej miejscowości Rytele. Przypomniał on ogrom ofiar, które poniosły śmierć na tym terenie. Obóz w Treblince nazwał prawdziwą Golgotą naszej ziemi, po której, przemierzali, podobnie jak Chrystus swą krzyżową drogą.
Kaznodzieja przypomniał także, niektóre spisane świadectwa osób z okolic obozu, które z ogromnym poświęceniem, ratowały Żydów. Przechowywały ich czasami w bliskim sąsiedztwie obozu, a niektórych potrafiły nawet z niego wydostać.
Ks. Paweł Rytel jest współautorem (wraz z kierownikiem Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Edwardem Kopówką) nowej, obszernej publikacji pt.„ Dam im imię na wieki (Iz 56, 5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów”.
Eucharystię poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na obozowym terenie, od dawnej żwirowni do pomnika polskiego, prowadzone przez proboszcza parafii w Prostynii, ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka.
Na wspólną modlitwę do Treblinki, przybyli przedstawiciele Parlamentu z senatorem Waldemarem Kraską, różnych szczebli władz samorządowych z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem, kombatanci, wojsko, harcerze, księża, uczniowie szkół z okolicznych miejscowości wraz
z pocztami sztandarowymi, okoliczni mieszkańcy, goście, a także rodziny pomordowanych i potomkowie osób ratujących Żydów.
Obecny był również więzień obozu Treblinka I, Zygmunt Chłopek, który podzielił się wspomnieniami.
Na zakończenie zostały złożone pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów oraz oddana salwa honorowa.
Organizatorem modlitewnego spotkania, od wielu lat organizowanego na ternie b. obozu w pierwszą sobotę września, jest Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni i Dyrekcja Muzeum w Treblince.
W utworzonym w 1942 przez hitlerowców obozie koncentracyjnym w Treblince śmierć poniosło co najmniej 800 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.