Bp Gurda o ŚDM w Madrycie: papież wezwał młodych do pójścia pod prąd wpływom laicyzacji
01 września 2011 | 10:05 | kdob Ⓒ Ⓟ
O najważniejszym przesłaniu wynikającym ze spotkania młodzieży w Madrycie, nadziei dla Hiszpanii, którą przyniosła papieska wizyta oraz perspektywach duszpasterstwa młodzieży – mówił w rozmowie z KAI biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda, który towarzyszył młodym podczas Światowych Dni Młodzieży. „Papież wezwał młodych do odwagi i pójścia pod prąd, aby potrafili się przeciwstawić wpływom mocnej i natrętnej laicyzacji” – zaznaczył bp Gurda.
Zdaniem biskupa, papież zaapelował do młodych, aby odnieśli swoje życie do Chrystusa, zbudowali je na Skale, którą jest Chrystus. – Jednocześnie Ojciec Święty podkreślał, że istnieje jedność pomiędzy Głową – Chrystusem a Ciałem czyli Kościołem – tłumaczy bp Gurda.
Bp Gurda zaznaczył, że Ojciec Święty zachęcał młodych do udziału w życiu Kościoła lokalnego, w parafiach i wspólnotach. „To jest prośba do młodych, by uczestniczyli pełniej w życiu Kościoła. Poprzez to będą pogłębiać swoją wiarę i budować chrześcijańską tożsamość” – powiedział.
Bp Gurda podkreślił, że bardzo istotne były też słowa papieża wypowiedziane bezpośrednio do polskiej młodzieży, w języku polskim. „Było to nawiązanie do tego, o czym mówił bł. Jan Paweł II, że polska młodzież ma ważne zadanie do spełnienia wobec Europy – umacniać ją w wierze, w trwaniu przy Chrystusie i w Kościele”. Zaznaczył, że „jest to zadanie wymagające, jednak polska młodzież powinna je podjąć”.
Biskup odniósł się także do sytuacji Kościoła w Hiszpanii podkreślając, że wizyta Ojca świętego w tym kraju na pewno przyniosła Hiszpanom i tamtejszemu Kościołowi wiele nadziei. Za bardzo ważne uznał spotkania Benedykta XVI z młodymi siostrami zakonnymi, seminarzystami oraz młodymi naukowcami. „Te spotkania były przekazaniem młodym odpowiedzialności za Hiszpanię i Kościół” – podkreślił bp Gurda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.