Bp Florczyk: świętujemy dzień urodzin „Solidarności”
31 sierpnia 2011 | 19:08 | dziar Ⓒ Ⓟ
To dzień waszych urodzin i urodzin „Solidarności” – mówił dzisiaj do związkowców w kieleckiej katedrze bp Marian Florczyk, przewodnicząc Mszy św. za ojczyznę z okazji 31. rocznicy Porozumień Sierpniowych.
W homilii bp Florczyk przypomniał genezę Porozumień Gdańskich i „paradoks”, że to właśnie robotnicy, którzy mieli być rękojmią systemu totalitarnego – „wywołali bunt, stali się reprezentantem narodu polskiego i pionierami wolności dla innych narodów”. „Polscy robotnicy nie zaczęli od mordowania, bo byli wychowani na nauce Jezusa” – podkreślił bp Florczyk. Wskazał także na aktualność 21 postulatów proklamowanych w Gdańsku.
Po Mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na katedralnym wzgórzu. Pomnik ufundowała regionalna „Solidarność”.
Kieleckie obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się od spotkania związkowców pod kamiennym obeliskiem obok kurii, umieszczonym przez pracowników PKS z okazji powstania „Solidarności” w regionie. Po złożeniu kwiatów i okolicznościowych przemówieniach uczestnicy obchodów przeszli z pocztami sztandarowymi do bazyliki katedralnej, aby uczestniczyć we Mszy św. w intencji Ojczyzny i ludzi pracy.
Z kolei przed południem w Centrum Biznesu w Kielcach odbyło się spotkanie "Okrągły stół – odpowiedzialność społeczna za rozwój regionu" oraz dyskusja o współpracy przedsiębiorców i samorządu terytorialnego oraz instytucji rynku pracy. Inicjatorem debaty była wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka–Koruba.
W Domu Środowisk Twórczych w Kielcach odbył się także rocznicowy koncert Artyści, m.in. grupa "Człowiek na księżycu" i Adam Łapacz wykonali piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.
29 sierpnia 1980 r. w Kielcach jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach, do strajku wkrótce przyłączyły się POLMO – SHL, Chemar, Preme, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września 45 przedstawicieli jedenastu zakładów pracy podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ.
W regionie świętokrzyskim na 400 działaczy „Solidarności” ok. 100 było internowanych i objętych stałą opieką Kościoła. Zorganizowaną akcję pomocy Prowadził Biskupi Komitet Potrzebującym, działający od końca 1981 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.