Węgierska Górka: uroczystości rocznicy wybuchu wojny z udziałem prezydenta RP
30 sierpnia 2011 | 13:44 | rk Ⓒ Ⓟ
Modlitwy ekumeniczne, Apel Poległych i przemówienie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego złożą się 1 września na państwowe uroczystości 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Węgierskiej Górce. Miejscowość na Żywiecczyźnie zasłynęła z bohaterskiej obrony fortów w 1939 roku, zyskując miano „Westerplatte Południa”.
Podczas uroczystości rocznicy wybuchu wojny w Węgierskiej Górce prezydent Komorowski odbierze meldunek od dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, wręczy odznaczenia państwowe oraz weźmie udział w ceremonii złożenia wieńców pod tablicą pamiątkową.
W modlitwach ekumenicznych w Węgierskiej Górce uczestniczyć ma m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Natomiast wieczorem 1 września w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w pobliskiej Cięcinie w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Węgierskiej Górki odbędzie się Msza św.
Od 1 września 1939 r. 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika przez kilkadziesiąt godzin stawiała opór hitlerowcom. Zespół ludzi, w przeważającej części górali żywieckich i podhalańskich, zmusił prawie 18-tysięczną, niemiecką 7. Bawarską Dywizję Piechoty do 29-godzinnej krwawej walki, zanim mogła posunąć się dalej w głąb Polski. Polacy rozlokowani byli w czterech bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".
Po wojnie ustalono, że w obronie Węgierskiej Górki śmierć poniosło 11 żołnierzy polskich i około 200 niemieckich. Nazwiska bohaterskich obrońców figurują na tablicy honorowej, wmurowanej w ścianę fortu „Wędrowiec”.
1 września prezydent RP pojawi się także w Cieszynie, gdzie weźmie udział w ekumenicznej modlitwie o pokój dla świata na Wzgórzu Zamkowym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.