Płocka młodzież wróciła z 26. ŚDM w Madrycie: Polacy są nadzieją Europy
25 sierpnia 2011 | 16:36 | eg Ⓒ Ⓟ
Młodzi uczestnicy 26. Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie wrócili 25 sierpnia do Płocka. Wspólnie z młodzieżą z całego świata brali udział w czuwaniu i Eucharystii na lotnisku Cuatro Vientos z udziałem Benedykta XVI oraz w międzynarodowych katechezach. „Największe wrażenie zrobiły na mnie wypowiedziane po polsku słowa papieża, że Polacy są nadzieją Europy” – powiedziała KAI Olga Zielińska z parafii św. Mikołaja w Gąbinie.
W ŚDM w Madrycie uczestniczyło 150 osób z diecezji płockiej. Wyjazd zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku. Młodzieżą w Hiszpanii opiekowało się dwunastu księży i jedna siostra zakonna. „W naszej pamięci na zawsze pozostanie przesłanie skierowane do nas po polsku przez Ojca Świętego, że mamy świadczyć o Chrystusie w Europie, mamy przekazać Chrystusa całej Europie” – mówi ks. dr Jarosław Kamiński, pracownik wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.
Młodzi początkowo przebywali w diecezji Vic w Katalonii. „W mojej pamięci na długo pozostanie wspomnienie wspólnej modlitwy na Placu Europy w mieście Vic, gdzie od ponad 40 lat nikt się nie modlił. Nie przeszkodziły nam w tym nawet agresywne okrzyki. W Hiszpanii zobaczyliśmy Kościół, który się starzeje, w którym jest mało księży, w którym na Mszach św. nie ma młodzieży. Zrozumieliśmy, że ewangelizacja powinna wychodzić poza granice parafii i państw” – mówi dwudziestoczteroletni Paweł Pszczółkowski z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie.
Z kolei Daniel Kamiński z parafii św. Leonarda w Grzebsku nigdy nie zapomni czuwania z papieżem na lotnisku Cuatro Vientos w Madrycie, gdy zerwała się ulewa. „Ludzi ogarnęła panika, a nasza grupa zaczęła odmawiać różaniec. I nagle przestało padać, a my usłyszeliśmy słowa Benedykta XVI, skierowane do nas po polsku. To był dowód, że Pan Bóg działa” – wspomina uczestnik ŚDM.
Zdaniem Magdaleny Siwek, dwudziestodwuletniej mieszkanki parafii św. Marcina w Słupnie, w Madrycie trzeba było być, żeby pokazać, że Kościół jeszcze nie umarł, ale że musi nad sobą pracować. „Jednocześnie wiemy, że ta praca dopiero się zaczyna. Pomoże nam w niej doświadczenie Madrytu, które musi trwać” – przekonuje Magda.
„Jest nadzieja dla Kościoła w Hiszpanii – uważa Olga Zielińska z parafii św. Mikołaja w Gabinie. – Tam jakby przerwało się jedno ogniwo łańcucha, dlatego brakuje wiary. Widzieliśmy radość starszych osób, gdy patrzyli na nas młodych modlących się. Na spotkanie z papieżem Świętym przyszło bardzo wielu młodych Hiszpanów. Czuliśmy z nim jedność” – akcentuje dziewiętnastolatka.
W płockiej grupie było także pięciu młodych Ormian, których wyjazd zorganizował ks. Rafał Krawczyk, pracujący duszpastersko koło Tuły w Rosji. „Młodych katolickich Ormian najbardziej podbudowała żywa wiara i doświadczenie powszechności Kościoła. Mogli także dowiedzieć się więcej o innych kulturach, a przede wszystkim modlić się wspólnie z młodymi z całego świata” – podkreśla duszpasterz.
W programie pobytu w Hiszpanii znalazł się m.in. wizyta w diecezji Vic w Katalonii, zwiedzanie katalońskich miast i sanktuarium Montserrat. W Madrycie młodzi z diecezji płockiej uczestniczyli w nocnym czuwaniu i Mszy św. na lotnisku Cuatro Vientos z udziałem Benedykta XVI i duchowieństwa z całego świata, adoracjach Najświętszego Sakramentu, drodze krzyżowej, międzynarodowych katechezach, koncertach, pokazach artystycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.