Tarnobrzeg: jutro wyruszy dominikańska piesza pielgrzymka do sanktuarium w Leżajsku
25 sierpnia 2011 | 11:13 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 60 pielgrzymów wysuszy 26 sierpnia z Tarnobrzega w XI Pieszej Pielgrzymce do Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Pątnicy w ciągu dwóch dni będą mieli do pokonania 81 km. Pielgrzymka zakończy się 28 sierpnia nabożeństwem Drogi Krzyżowej i Eucharystią w sanktuarium maryjnym przed cudownym wizerunkiem.
– Niezależnie od osobistych intencji pątników, nasza doroczna pielgrzymka od naszej Matki Bożej Dzikowskiej do leżajskiej Matki Bożej Pocieszenia jest wyrazem łączności między zakonami dominikanów i bernardynów – poinformował KAI przeor tarnobrzeskiego klasztoru, dominikanin o. Krzysztof Parol. – Pragniemy podtrzymywać wielowiekową tradycję spotykania się i wspólnych modlitw naszych bratnich zakonów, tak jak to czynili nasi święci patroni – dodał o. Igor Gnius OP, szef duchowy i organizacyjny.
– Nasza pielgrzymka ma także charakter pokutny i adresowana jest do ludzi przygniecionych troskami, smutnych i zmartwionych. Będziemy prosić Matkę Bożą o pocieszenie w trudnych chwilach – podkreślił o. Gnius OP.
Na pielgrzymkę zgłosiło się wiele osób młodych, głównie studenci, ale też osoby w średnim wielu i starsze. Większość stanowią kobiety. Pójdzie także grupa ministrantów pod opieką brata Jacka Dębskiego OP. Pątnicy wyruszą o godz. 8.30 z placu klasztornego ojców dominikanów z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu.
Zdaniem o. Gniusa, dominikańska pielgrzymka różni się od pielgrzymek jasnogórskich tym, że pątnicy większość trasy będą szli w milczeniu.
Źródła historyczne podają, że w 1590 r. w miejscu dzisiejszej bazyliki Zwiastowania NMP i klasztoru bernardynów w Leżajsku, odnotowano pierwsze objawienia Matki Boskiej. W 1628 r. ukończono budowę okazałego kościoła i kaplicy, gdzie zawieszono cudowny wizerunek. Następnie wzniesiono klasztor wraz z murami obronnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.